Direktor Mednarodnega inštituta za bližnjevzhodne in balkanske študije (Ifimes) mag. Zijad Bećirović sicer meni, da Kosovo "še vedno ni popolnoma pripravljeno na odločitev o ukinitvi nadzirane neodvisnosti". Za Dnevnik.si je povedal, da je odločitev Mednarodne skupine za upravljanje Kosova preuranjena in ne bo prispevala krepitvi stabilnosti in miru v regiji.

"Naj naredim primerjavo z Bosno in Hercegovino. Če bi v tem trenutku ukinili Urad visokega predstavnika mednarodne skupnosti v BiH, ki je sestavni del Daytonskega mirovnega sporazuma, zagotovo situacija v Bosni in Hercegovini ne bi bila tako stabilna, kot dejansko je. Zagotovo je potrebno institucijo nadziranja neodvisnosti prilagoditi novim okoliščinam, ukiniti je ne bi bilo treba, ker institucije kosovske države funkcionirajo pomanjkljivo in oblast je koncentrirana v rokah enega človeka - premierja Hashima Thacija," opozarja Bećirović in dodaja, da bo ukinitev nadziranja neodvisnosti v situaciji, ko potekajo pogovori med uradno Prištino in Beogradom pomenila "klofuto temu procesu".

Beograd: Eleganten umik iz kosovskega vprašanja

V Beogradu so odločitev ISG pospremili z besedami, da gre za poskus "elegantnega umika iz kosovskega vprašanja". Kot je dejal državni sekretar na ministrstvo za Kosovo Oliver Ivanović, v doglednem času na Kosovu več kot očitno ne bo prišlo do izboljšanja razmer.

Zaradi odločitve ISG se bodo po mnenju Ivanovića Srbi na Kosovu znašli v težjem položaju. Sam odhod civilnega predstavnika jih sicer ne more ogroziti neposredno, lahko pa jih posredno, saj odhaja misija, na katero so se lahko obrnili, če so jim kršili osnovne človekove pravice. Ne bo pa jih vznemiril preveč, saj ga niso nikoli priznali, je po poročanju beograjske tiskovne agencije Beta še dejal Ivanović.

Kosovo bo s septembrom povsem suverena država

Mednarodna skupina za upravljanje Kosova (ISG), ki jo tvori 25 držav, med njimi nekaj članic EU, ZDA in Turčija, je odločitev o koncu nadzorovane neodvisnosti Kosova napovedala že januarja, danes pa jo je tudi sprejela, poroča avstrijska tiskovna agencija APA.

"Mednarodna skupina za upravljanje je danes sprejela zgodovinsko in pomembno odločitev za Kosovo," je odločitev po srečanju skupine na sedežu avstrijskega zunanjega ministrstva komentiral kosovski premier Hashim Thaci.

Mednarodni civilni predstavnik za Kosovo Peter Feith, ki ga je imenovala ISG in ki bo zdaj s septembrom končal delo, je medtem dejal, da je Kosovo postalo "moderna, demokratična, večetnična" država, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

"Mednarodni nadzor se z današnjim dnem konča," pa je komentiral avstrijski zunanji minister Michael Spindelegger.

Kosovo že 13 let pod "mednarodno upravo"

Kosovo je vse od Natovega bombardiranja leta 1999 pod neke vrste mednarodno upravo. 17. februarja 2008 je razglasilo neodvisnost in doslej ga je priznalo več deset držav, med njimi večina članic EU.

Mednarodno nadzorovano neodvisnost Kosova oz. neodvisnost, ki naj jo v prehodnem obdobju nadzoruje mednarodna skupnost, je predvidel načrt nekdanjega posebnega odposlanca ZN za Kosovo Marttija Ahtisaarija iz leta 2007.

K spoštovanju tega načrta se je Kosovo tudi zavezalo ob razglasitvi neodvisnosti leta 2008, ISG pa je januarja ocenila, da je izvajanje načrta prešlo v zaključno fazo in da prihaja čas za končanje nadzorovane neodvisnosti.