Vesoljsko operacijo, ki jo je v živo prenašala tudi kitajska nacionalna televizija, je v nedeljo izvedel 42-letni astronavt Liu Wang.

Prva kitajska astronavtka v vesolju

Posadko sicer sestavljajo še 46-letni Jing Haipeng in prva kitajska astronavtka v vesolju, 33-letna Liu Yang. Posadka naj bi postopek ročne združitve z modulom v simulatorju ponovila kar 1500-krat, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Tiskovna predstavnica za kitajski vesoljski program Wu Ping je ob tem povedala, da se je astronavtka Liujeva na misiji odlično izkazala ter da je v dobri psihični in fizični pripravljenosti. Liujeva je na 13-dnevni misiji sicer zadolžena za medicinske poskuse.

Uspelo le še Američanom in Rusom

Kitajska je pred tem v vesolju sicer izvedla več avtomatskih združitev dveh vesoljskih plovil, izpopolnitev ročne združitve pa je nujna za njihove načrte o izgradnji prve kitajske vesoljske postaje, za kar morajo do potankosti izpopolniti tehnologijo priključevanja. To je doslej v 60. letih prejšnjega stoletja uspelo le še Američanom in Rusom.

Gre za prvo kitajsko izstrelitev človeka v vesolje po septembru 2008. Lani se je plovilo Shenzhou 8 brez posadke v vesolju dvakrat uspešno združilo s Tiangong 1. S tem je Kitajska postala tretja država po ZDA in Rusiji, ki je osvojila tehnologijo za združitev dveh vesoljskih plovil v orbiti.

Kitajska svoj vesoljski program razume kot simbol svojega globalnega statusa, vse večjega tehničnega znanja in uspeha komunistične partije. Cilj programa je državi zagotoviti vesoljsko postajo, na kateri lahko posadka živi več mesecev, po zgledu ruskega Mira in Mednarodne vesoljske postaje.