O tem načrtu so v zadnjih dneh poročali številni evropski mediji. Dejansko ne gre za novo zamisel, temveč nekaj tednov staro idejo tako imenovanega "jemenskega scenarija", ki je že zaokrožil po diplomatskih kuloarjih. Zahod in arabske države bi po vzoru umika jemenskega predsednika Alija Abdulaha Saleha z oblasti k podobnemu koraku rade prepričale tudi sirskega predsednika Asada. Do okrepljene diplomatske aktivnosti v tej smeri prihaja potem, ko naj bi ameriški predsednik Barack Obama in britanski premier David Cameron na ločenih pogovorih z ruskim predsednikom Vladimirjem Putinom med nedavnim vrhom G20 zaznala pozitivne signale.

Konferenca bi lahko potekala v Švici

Ameriška diplomacija naj bi že zdaj poskušala posebnega odposlanca Združenih narodov in Arabske lige za Sirijo Kofija Annana prepričati, naj svoj mrtvorojeni mirovni načrt dopolni z jemenskim modelom tranzicije. V jemenskem primeru so za odhod Alija Abdulaha Saleha pritisnile predvsem Savdska Arabija in ZDA. Po Salehovem umiku z oblasti je njegov položaj prevzel podpredsednik. V državi se zdaj pripravlja nova ustava, toda prejšnji režim je še vedno močno prisoten v varnostnih silah. Podobna težava utegne doleteti tudi morebitno sirsko tranzicijo. Oče Bašarja Al Asada, pokojni predsednik Hafez Al Asad, je namreč pripadnike svoje alavitske manjšine namestil na pomembne položaje v celotnem varnostnem aparatu, močno so vpeti tudi v državni aparat in gospodarstvo.

Če bo iz Damaska nakazano zanimanje za predlagano zamisel, naj bi oblikovali novo posebno kontaktno skupino držav, ki bi pripravila morebitno tranzicijsko konferenco za Sirijo. Nanjo bi povabili tudi Asada in mu zagotovili prosto pot. Točen kraj in datum srečanja še nista določena. Po prvih zamislih naj bi se takšna morebitna konferenca odvila v nevtralni Švici, kamor bi Asad lahko pripotoval brez skrbi pred aretacijo.

Na tranzicijski konferenci o Siriji naj bi po sedanjih zamislih poleg opozicijskih skupin sodelovale tudi stalne članice varnostnega sveta in pomembne države z Bližnjega vzhoda. Irana, glavnega strateškega partnerja Sirije, na konferenco domnevno ne bi povabili.

Ameriški poziv k novim dezertacijam v sirski vojski

Medtem ko se v diplomatskem kolesju premlevajo stare-nove ideje o mirni rešitvi državljanske vojne v Siriji, februarja začasno odpoklicani ameriški veleposlanik iz te države Robert Ford sirske vojake poziva k dezertiranju. Prikovan v Washingtonu za svoja sporočila slabitve sirskih varnostnih sil uporablja kar družabno spletno omrežje Facebook. "Pripadniki sirske vojske morajo premisliti o svoji podpori režimu, ki izgublja bitko. Oficirji in vojaki se morajo odločiti. Želijo postati predmet kriminalne preiskave zaradi barbarskih dejanj Asadovega režima proti sirskemu ljudstvu?"

Kot ponazoritev svojega svarila Ford omenja vojne zločince iz nekdanje Jugoslavije in sojenja 161 osebam za genocid in vojne zločine pred haaškim sodiščem ICTY. Alternativa zanj predstavlja, da vojaki pripomorejo k oblikovanju profesionalne vojske v demokratični Siriji. Izkažejo naj tudi podporo ljudstvu, ki si prizadeva za tranzicijo do vključujoče, tolerantne in reprezentativne demokracije, v kateri bosta vladala spoštovanje človekovih pravic in enakopraven ter pravičen odnos do vseh delov sirske nacije.