Kot je pojasnil vodja koordinacije sindikatov v Primorju Volf, je bila danes velika gneča, saj so delavci, ki zadnje mesece niso bili deležni izplačil iz naslova plač, na to dolgo čakali.

Dolgi maraton začel s pravimi koraki

Ob tem je Volf še enkrat pozdravil poteze stečajnega upravitelja Rudolfa Hramca, ki je dosegel tako hiter dogovor in s tem že danes omogočil 651 delavcem ajdovskega gradbinca v stečaju, da so dobili odpovedi delovnega razmerja. Hramec je tako "začel s pravimi koraki ta dolgi maraton", ki ga predstavlja stečaj družbe.

Hramec se je po Volfovih besedah danes sestal tudi s stavkovnim odborom Primorja, kjer je bilo enotno mnenje, da je poleg odpovedi delovnega razmerja delavcem potrebno zavarovati preostanek premoženja, ki sodi v stečajno maso podjetja in iz katerega naj bi prednostno izplačali tudi delavce, ki imajo do Primorja odprte terjatve.

Več kot polovica delavcev iz zaščitenih kategorij

Volf ob tem upa, da je v stečajni masi ostalo vsaj dovolj sredstev za poplačilo delavskih terjatev. Sicer pa je opozoril, da je med delavci več kot polovica iz zaščitenih kategorij, torej starejših od 55 let in invalidov. Ti pa bodo glede na stanje v gradbeništvu in ker država ni poskrbela za investicijski cikel v tej panogi, obsojeni na prejemanje državne pomoči, je dodal.

Okrožno sodišče v Novi Gorici je stečajni postopek nad Primorjem začelo v četrtek, stečajni postopek pa se je že začel tudi za hčerinski družbi Primorje Avtoservis in Primorje Inštalacije.

Tako na novogoriškem zavodu za zaposlovanje kot na občini Ajdovščina so prepričani, da bi veliko zaposlenih lahko hitro našlo nove zaposlitve, nekaj tudi v novih gradbenih podjetjih, ki naj bi jih v kratkem ustanovili. Ob tem bo delavcem pomagala tudi ajdovska občina.