Revija Nature navaja, da je imela vpogled v dokumente, ki jih je zbral neimenovan informator. Ti kažejo na to, da je pri več kot polovici od 432 strani Pontove doktorske disertacije o delovanju Mednarodnega kazenskega sodišča (ICC), sicer napisane v romunščini, šlo za "duplikat" brez ustreznih referenc.

Po navedbah revije Nature je večji del dela "videti identičen oziroma skoraj identičen" delu, napisanem v romunščini, dveh pravnikov, vsebuje pa tudi "neposreden romunski prevod delov angleške publikacije" nekega drugega avtorja.

Disertacija je z manjšimi spremembami leta 2004 izšla v knjižni obliki, predstavlja pa tudi podlago za knjigo iz leta 2010 o odgovornosti v mednarodnem kazenskem pravu.

Ponta meni, da za vsem stoji predsednik Basescu

Ponta vse obtožbe zanika in je pripravljen svoje delo predložiti v pregled. Nakazal je tudi, da naj bi za vsem skupaj stal predsednik Traian Basescu s sodelavci. Poleg tega pa se mu zdi nekoliko smešno, da revijo Nature, ki je specializirana za znanost in medicino, zanima njegova disertacija o ICC.

Ponta in Basescu sta se sicer zapletla v spor zaradi udeležbe na prihajajočem vrhu Evropske unije v Bruslju, kamor si želita oba, za vsako državo pa je na vrhu rezerviran zgolj en sedež.

Ni pa Ponta edini, ki se je znašel v takšnem položaju. Pred približno mesecem dni se je s položaja poslovil romunski minister za izobraževanje Ioan Manga zaradi obtožb, da je več njegovih znanstvenih člankov o informacijski tehnologiji plagiat.

Zaradi obtožb o plagiatorstvu pa sta morala položaja zapustiti tudi madžarski predsednik Pal Schmitt in nemški obrambni minister Karl-Theodor zu Guttenberg.