Letno poročilo Tovarne kovinske opreme (TKO) iz Murske Sobote namreč razkriva, da je Zidar kot predsednik njenega "poslovnega sveta" lani zaslužil več kot 183.000 evrov. Ta denar je Zidar iz TKO, ki jo je konec leta 2010 najprej iz SCT potihoma prenesel na svojo družbo SCT Investicije in kmalu zatem še na "off-shore" podjetje Dunes Limited iz Združenih arabskih emiratov, dobil iz dveh naslovov. Prvih 95.472 evrov je prejel kot nagrado za delo v lanskem poslovnem letu. Še dodatnih 87.500 evrov pa je TKO nakazala podjetju Gradinal, ki ga je Zidar ustanovil sredi lanskega leta. Čeprav je Gradinalova uradna osnovna dejavnost gradnja stavb, za TKO opravlja "storitve pravnega poslovodskega svetovanja". Višina prihodkov, ki jih je lani ustvaril Gradinal (87.553 evrov), je domala enaka vsoti, ki jih je morala TKO podjetju plačati po pogodbi.

Da je Zidar, ki ga poslovno poročilo TKO za lansko leto ne omenja poimensko, ampak le posredno (kot lastnika Gradinala), z nakupom murskosoboške tovarne sklenil zelo dober posel, dokazuje tudi njeno lansko poslovanje. TKO, ki se ukvarja z izdelavo komponent gradbenih strojev in avtodvigal ter kovinskih in stavbnih konstrukcij, je namreč lani ustvarila 22,1 milijona evrov čistih prihodkov od prodaje - največ od tega v Nemčiji, Franciji in Avstriji. To je skoraj 46 odstotkov več kot v letu 2010. Če je TKO še leta 2010 ustvarila "le" 118.600 evrov dobička, je lani ta že presegel milijon evrov.

Za primerjavo: Zidar je novembra 2010 za TKO uradno odštel 2,45 milijona evrov, pri čemer je dejansko plačal le 1,44 milijona evrov. Za plačilo preostalega dela kupnine je namreč najel posojilo, in to kar pri prodajalcu, družbi SCT Naložbe, ki je zdaj v stečaju. Če torej drži, da je dejanski lastnik TKO prek podjetja iz Združenih arabskih emiratov prav Ivan Zidar, bi si slednji pretežni del kupnine lahko povrnil z deležem pri dobičku družbe. Stečajni upravitelj SCT Naložb Andrej Krašek je sicer že pred meseci vložil tožbo, s katero izpodbija prodajo TKO.

Omenimo še, da v TKO, ki jo vodi Alojz Bokan, pri poslovnem vzponu po ločitvi od SCT očitno močno računajo tudi na ugodnosti iz razvojnega programa za Pomurje do 2015. Družba je tako lani po tem programu prejela za 78.532 evrov olajšav za zaposlitve, prav tako pa je oblikovala za 431.470 evrov rezervacij prihodkov iz naslova subvencij.

primoz.cirman@dnevnik.si