Velikega navala volivcev na volišča ta konec tedna po navedbah nemške tiskovne agencije dpa sicer ni bilo zaznati.

Opazovalci spali kar pred volišči

Drugi dan drugega kroga predsedniških volitev v Egiptu se je začel v ozračju nezaupanja. Opazovalci obeh predsedniških kandidatov so spali pred številnimi volišči, da bi preprečili morebitne poskuse volilnih prevar. Volilna komisija je sicer v soboto zvečer, po prvem dnevu drugega kroga volitev, sporočila, da so volitve večinoma potekale brez nepravilnosti.

Egiptovska organizacija za človekove pravice je po drugi strani v soboto zabeležila številne volilne kršitve. Tako so opazili več primerov, ko so pripadniki Muslimanske bratovščine z avtobusi pripeljali ljudi na volišča. Policija pa je prijela 30 članov protestnega gibanja 6. april, ki so pred volišči vzklikali gesla proti Šafiku.

Vrnitev osovraženega režima ali islamizacija Egipta?

Odprtje volišč so za eno uro podaljšali že v soboto. Uradne rezultate volitev bo volilna komisija po napovedih objavila v sredo.

V prvem krogu 23. in 24. maja se je je pomerilo 12 tekmecev, Mursi in Šafik pa sta prejela največ glasov in se uvrstila v drugi krog. Mursi je zbral 24,8 odstotka podpore, Šafik pa 23,7.

Oba kandidata sta močno polarizirala Egipčane; zaradi Šafika se bojijo vrnitve osovraženega režima Hosnija Mubaraka, če bo predsedniški položaj prevzel Mursi, pa se bojijo vpletanja religije v državo in islamizacije Egipta. Oba kandidata sicer napovedujeta, da bosta predsednika vseh Egipčanov in da bosta branila dosežke lanskoletne vstaje, ki je z oblasti odnesla Mubaraka.

Vojska razpustila parlament

Volitve je po navedbah dpa zasenčila sobotna odločitev egiptovske vojske, da razpusti parlament. Egiptovsko ustavno sodišče je namreč v četrtek razsodilo, da so bile parlamentarne volitve konec lanskega leta v nasprotju z ustavo in so zato neveljavne. Politično krilo Muslimanske bratovščine, stranka Svoboda in pravičnost, je vladajoče generale obtožilo, da hočejo imeti vso oblast, ter pozvala k referendumu o razpustitvi parlamenta.

Egiptovska vojska je v soboto razpustila parlament in poslancem prepovedala vstop v poslopje parlamenta, poroča francoska tiskovna agencija AFP. Politično krilo Muslimanske bratovščine, stranka Svoboda in pravičnost, je vladajoče generale obtožila, da hočejo imeti vso oblast, ter pozvala k referendumu o razpustitvi parlamenta.

"Nenehne grožnje z razpustitvijo parlamenta, ki ga je izvolilo 30 milijonov Egipčanov, potrjujejo željo vojaškega sveta, da monopolizira oblast," je stranka zapisala v sporočilu za javnost. Ob tem je dodala, da bi morali o razpustitvi parlamenta "odločati na pravičnem referendumu".