"Naše delo se osredotoča na zgodnje stopnje, ki so podobne nekaterim značilnostim človeških otrok pri starosti 6 do 14 mesecev, ko pride do prehoda od nerazpoznavnih zvokov do prvih besednih oblik,“ so zapisali programerji, ki jih vodi Caroline Lyon z Univerze Hertfordshireja.

Robot DeeChee je 90-centimetrski odprtokodni humanoidni stroj, ki je bil oblikovan po vzoru dojenčka. Vendar podobnost ni zgolj estetska, saj ima tudi funkiconalni namen. Mnogi raziskovalci namreč menijo, da so določeni kognitivni procesi sooblikovani s strani teles, v katerih se odvijajo. Možgani v kadi bi mislili in se učili precej drugače od možganov v telesih.

Področje, ki ga raziskujejo se imenuje utelešena kognicija, v primeru robota DeChee pa želijo odkriti, kako poteka učenje osnovnih gradnikov jezika, ki je pri ljudeh plod odlične občutljivosti za frekvence zvoka.

S pomočjo DeeChee je raziskovalcem uspelo tudi kvantificirati prehod med nerazpoznavnimi zvoki in prepoznavnimi besednimi oblikami. Uspelo jim je ustvariti okvirne statistične povezave med frekvencami in robotovo uspešnostjo, kar bi s časom lahko raziskovalcem pomagalo pri boljšem razumevanju človeškega načina učenja.