Rimokatoliki v ZDA napenjajo vse moči, da bi preprečili sprejemanje državnih zakonodaj, ki bi preklicale (ali pa močno okrnile) statut zastaranja pregonljivosti primerov spolnih zlorab in pedofilije. Ta zakonodaja se od države do države razlikuje, še vedno pa je ponekod v veljavi takšna, po kateri omenjeni kazenski primeri precej hitro zastarajo; posledica tega je ogromno število "prepoznih" prijav spolnih zlorab iz otroštva, ki tako nikoli ne pridejo pred sodišče. V največji meri gre poleg zlorab duhovnikov tudi za zlorabe učiteljev, mladinskih svetovalcev in družinskih članov.

V New Jerseyu, Pensilvaniji, Massachusettsu in New Yorku si žrtve spolnih zlorab in njihovi odvetniki že dolgo prizadevajo, da bi zastaranje za takšne primere popolnoma izključili iz zakonodaje. Katoliška cerkev pa se v teh in drugih zveznih državah (zelo uspešno) bori proti ukinitvi zastaranja, saj "je po desetletju ali dveh zelo težko pridobiti zanesljive dokaze". Predstavniki cerkve so tudi prepričani, da so tovrstna prizadevanja žrtev spolnih zlorab "očitno veliko bolj usmerjena v spodkopavanje Cerkve kot v lajšanje bolečin žrtvam".

V imenu Cerkve "pridigajo" vrhunske PR službe in lobisti

Za sodne stroške, odškodnine in preventivne programe je ameriška Cerkev v zadnjih letih porabila približno 2,5 milijarde dolarjev (2 milijardi evrov). V najmanj dveh zveznih državah, Koloradu in New Yorku, je najela izjemno drage lobiste in vrhunska podjetja za odnose z javnostjo, ki v njihovem imenu vodijo prizadevanja proti zakonodaji, ki bi olajšala prijave spolnih zlorab. Sicer pa tudi "navadni" duhovniki ne stojijo križem rok: svojim faranom delijo letake proti tovrstnim zakonom in jih spodbujajo, naj jih pošljejo lokalnim zakonodajalcem, k njim pa se odpravijo "pridigat" tudi sami.

Čeprav so trenutno oči ameriške javnosti uprte predvsem v Philadelphio, kjer poteka "zgodovinsko sojenje", so mnogi strokovnjaki prepričani, da se prava pravna bitka bije v ozadju. "Sprememba zakona o zastaranju je prva bojna linija v bitki proti spolnim zlorabam otrok," je prepričana Marci A. Hamilton, profesorica prava na Univerzi Yeshiva in zagovornica skupine žrtev spolnih zlorab. "Tudi če institucija prizna, da je prihajalo do zlorab, celo če zlorabo prizna sam storilec in nanjo jasno kažejo tudi stvarni dokazi, pravici v veliko primerov ne bo zadoščeno, ker je primer zastaral," je dejala.

Cerkev pa se boji, da bi se v primeru preklica zastaranja "preveč denarja steklo v žepe odvetnikov". "Takšen zakon ne bi zaščitil enega samega otroka. Namesto tega bi poskrbel samo za to, da bi v odvetniške pisarne pritekale ogromne količine denarja," je dejal izvršni direktor Katoliške konference New Jerseya Patrick Brannigan.