WHO je do svojih ugotovitev prišla s pomočjo preiskovanja zdravja delavcev, ki se ukvarjajo z visoko rizičnimi poklici – to so rudarji, delavci na železnicah in vozniki tovornjakov.

Kljub temu WHO opozarja, da bi vsi morali poskrbeti za to, da se kar najbolj izognejo vdihavanju izpuhov.
Mednarodna agencija za raziskovanje raka, ki je del WHO, je pred novo raziskavo dizelska goriva označila, za ''potencialno kancerogena za ljudi'', sedaj pa so jih določili za nedvomo rakotvorne snovi. Izpuhi dizelskih goriv so sedaj v isti skupini močno strupenih snovi, kot so na primer plutonij, sončni žarki in alkohol.

Kot je v svoji raziskavi še razložila organizacija, naj bi ljudje, ki delajo na položajih, kjer so pogosto izpostavljeni izpuhom, imeli kar 40 odstotkov več možnosti za nastanek pljučnega raka, kot ostali.
Christopher Portier, ki je vodil raziskavo, je povedal: ''Znanstveni dokazi so bili neizpodbitni, zaključek kar zadeva delavski razred je bil enoglasen. Izpuhi dizelskih motorjev povzročajo pljučnega raka pri ljudeh. Glede na še preostale slabe vplive dizla na zdravje ljudi, morajo ljudje čimbolj zmanjšati izpostavljenost strupenim snovem.''

Res pa je, je še dodala WHO, da vpliv na širšo populacijo, ki ni tako močno izpostavljena dizelskim izpuhom, še ni znana. ''Večinoma je pri kancerogenih snoveh tako, da če je izpostavljenost večja, je tudi več tveganja, če je izpostavljenost manjša, pa je tudi možnost za obolenje manjše,'' je razložil raziskovalec Kurt Straif.

Britansko ministrstvo za zdravje je že dejalo, da bodo to raziskavo vzeli resno in jo uporabili kot pomoč za izboljšanje javnega zdravja.

Kljub novim obtožbam na račun dizelskega goriva pa znanstveniki, ki so sodelovali pri raziskavi, dodajajo, da je število obolelih za pljučnim rakom zaradi dizla še vedno le majhen delček v primerjavi s tistimi, ki za rakom zbolijo zaradi kajenja.