Nekatere trgovske verige na Hrvaškem o tatvinah niso želele govoriti, pač pa so poudarile, da so njihovi potrošniki pošteni. Trgovci na Hrvaškem pa naj bi neuradno potrdili, da so letos zabeležili za 50 odstotkov več poskusov tatvin v primerjavi z enakim obdobjem lani.

Uspešnost tatvin je sicer odvisna tudi od opremljenosti nakupovalnih središč s kamerami in varnostnimi službami, še piše reški časnik v analizi odgovorov posameznih trgovskih verig.

Trgovci opozarjajo tudi na vse več "profesionalnih tatov", ki se preživljajo s preprodajo ukradenega in dražjega blaga, kot so tudi vina, čokolade in bonboniere, siri ali celo cedevita.

Čeprav je vse več "profesionalcev", se zdi, da kljub vse težjemu življenju navadni ljudje svoje poštenosti in dostojanstva ne želijo umazati s tatvinami po trgovinah, poudarja časnik.

Ob tem sicer navaja primer 48-letne Šibeničanke, ki je v trgovini v voziček nabrala za približno 200 evrov hrane. Dobili so jo, ko je z vozičkom šla mimo blagajne, do prihoda policije pa je večji del blaga iz vozička tudi pojedla. Priznala je, da je kradla iz obupa, ker nima prihodkov, policisti pa so proti njej že vložili kazensko ovadbo.

Trgovci uradno ne želijo govoriti o izgubah zaradi tatvin, neuradno pa naj bi izgubili med dvema in petimi odstotki letnega zaslužka.

"Čeprav veliki trgovci izgubljajo na milijone kun, ovadbe proti tatovom vložijo le pri poskusih kraje blaga, ki je vredno več kot 1000 kun (135 evrov). V nasprotnem primeru se namreč ne splača, ker so stroški postopka dražji," izpostavlja časnik.

Trgovci od tatov, potem ko jih ujamejo, večinoma zahtevajo, naj vrnejo ukradeno blago ali ga plačajo. Policiji pošljejo zgolj obvestilo o poskusu tatvine, če gre za mladoletnike, pa ponavadi pokličejo še starše.