Ministrstvo za šolstvo v sporočilu za javnost zagotavlja, da so bili opravljeni vsi potrebni pogovori. Najbrž povsem naključno pa se je vlada na včerajšnji seji seznanila tudi s pregledom ravnateljskih plač v slovenskem osnovnem, srednjem in višjem strokovnem šolstvu ter ga tudi že objavila. Na vrhu tega seznama marčevskih izplačanih plač je z dobrimi 6000 evri bruto ravnatelj srednje šole iz Ptuja, prvo deseterico pa končuje ravnatelj I. gimnazije v Celju z nekaj več kot 4000 evri.

Povprečna plača ravnateljev slovenskih osnovnih in srednjih ter višjih strokovnih šol znaša 3159 evrov bruto. Na koncu seznama je 228 ravnateljev, ki so dobili manj manj kot 3000 evrov bruto plače, in pet ravnateljev z manj kot 2000 evrov bruto. Povprečna plača na področju izobraževanja je marca znašala 1830 evrov, v celotnem javnem sektorju pa 1816 evrov.

Uradno so bile plače objavljene v okviru spremembe uredbe o plačah direktorjev v javnem sektorju. "Sprememba uredbe je potrebna zaradi stavkovnega sporazuma, ker mora vlada popraviti plače zaradi njihovega znižanja," je za Dnevnik pojasnil vodja sindikalne strani v pogajanjih o tem sporazumu Branimir Štrukelj. Se je pa hkrati tudi začudil, zakaj vlada za takšno spremembo potrebuje seznam plač direktorjev. Kljub temu meni, da seznam ni povezan z napovedanim združevanjem srednjih šol, ki razburjajo ravnatelje.

Ministrstvo za izobraževanje v zvezi s slednjim zagotavlja, da se je postopnega združevanja lotilo v primeru osmih srednjih šol, na katerih se je v zadnjih sedmih letih vpis skupno zmanjšal za več kot 3000 dijakov, združevanju v prid pa navajajo tako strokovne in organizacijske argumente kot tudi prihranke. Seveda predvsem na ravnateljskih mestih, pri čemer pa na drugi strani poudarjajo, da zaradi združevanja nihče od učiteljev ne bo izgubil službe.

V Kočevju niso presenečeni

Šolsko ministrstvo bo Srednjo šolo Kočevje in Gimnazijo Kočevje združilo dvajset let po tem, ko sta se šoli razšli. Ravnateljica gimnazije Meta Kamšek in ravnatelj Srednje šole Kočevje Matjaž Nosan sta za združitev izvedela marca letos. "Na sestanku, ki smo ga imeli na ministrstvu, so nam dejali, da bi bilo bolje imeti center, ki bi bil močnejši v kadrovskem potencialu in ne tako ranljiv za vsako spremembo," pravi Kamškova, ki nad potezo države ni presenečena. "Letos in prihodnje leto imamo namreč v Sloveniji dve najmanjši generaciji, zato so bile napovedi pričakovane," pravi ravnateljica, ki ji bo kljub spremembam uspelo ohraniti enak obseg oddelkov.

Drugače je na srednji šoli, kjer se že leta ubadajo s pomanjkanjem zanimanja in vse redkejšimi vpisi v poklicne programe. Letos je na šoli, ki jo je nekoč obiskovalo okoli 700 mladih, le še 160 dijakov, nič bolje pa ne kaže niti v prihodnje. Ravnatelj Matjaž Nosan sicer meni, da je dodatna racionalizacija na šoli praktično nemogoča. Po ocenah naj bi zaradi združevanja šol brez dela ostala računovodkinja, bi pa novost z izmenjavo učiteljev prinesla vsaj okrepljene kadrovske vrste.

Ravnatelj gimnazije se bo srečeval z novimi vzgojnimi problemi

Dve izmed srednjih šol, ki bosta od septembra po načrtih šolskega ministrstva združeni v eno, sta tudi Gimnazija Črnomelj ter Srednja poslovna in strojna šola v Črnomlju. Ravnatelj slednje Brane Adlešič pravi, da so bili o združitvi obveščeni nekako čez noč, vendar pa nad tem niso bili ravno zelo presenečeni, saj gre za majhni srednji šoli. S 1. septembrom bo združeno šolo ko vršilec dolžnosti vodil ravnatelj sedanje gimnazije Stanislav Vrščaj, Adlešič se bo vrnil k poučevanju športne vzgoje.

Združitev teh dveh srednjih šol prav tako ne bo imela nikakršnih finančnih posledic, je povedal Adlešič, saj sta šoli že zdaj delili prostore, profesorje, tajništvo in drugo, kar pomeni, da zaradi združitve šol ne bodo nikjer privarčevali. Poleg tega bo Adlešičeva plača ostala enaka, ker bo ostal v istem plačnem razredu kot zdaj. "To spremembo bo od vseh najbolj čutil vršilec dolžnosti ravnatelja Vrščaj, ki se bo srečeval z vzgojnimi problemi, ki jih na gimnaziji ni imel," je prepričan Adlešič.

Pomočnik ravnatelja ima lahko celo višjo plačo kot ravnatelj

Ministrstvo Srednje šole Domžale na pogovore o združevanju uradno še ni povabilo, vendar se na to že pripravljajo, je povedal direktor Primož Škofic, ki je hkrati ravnatelj Gimnazije. V zavod Srednja šola Domžale za zdaj sodi še organizacijska enota Poklicna in strokovna šola, ki ji ravnateljuje Marko Mlakar. Zavod, ki si deli prostore in profesorje v skupnem objektu, letos končuje 600 dijakov, naslednje leto se nadejajo še od 40 do 50 dijakov več, prvič naj bi vpisali dva oddelka tehnik računalništva.

Najboljši vpis doslej bodo dosegli le, če ne bo novih neznank, je jasen Škofic, ki se boji še kakšnih presenečenj in neznank, čeprav bi morali imeti za naslednje šolsko leto že vse pripravljeno. Predvsem pa ga moti, da so se na ministrstvu racionalizacije lotili brez tistih, ki jih zadeva.

Prihrankov z združevanjem enot ne pričakuje, saj ima enovita šola več možnosti za zaposlitev pomočnika ravnatelja, ki ima lahko celo višjo plačo kot ravnatelj enote. V njihovem primeru bi ravnatelj enote kot pomočnik ohranil enako plačo.