Annan bo danes v Varnostnem svetu ZN poročal o izvajanju njegovega mirovnega načrta za končanje nasilja v Siriji, ki traja že 15 mesecev in je zahtevalo več kot 10.000 življenj. Pred nastopom v VS ZN je Annan v Generalni skupščini ZN obsodil zadnji pokol in zločine v Siriji ter poudaril, da je nastopil čas za grožnje s posledicami, če se ne ustavijo. Priznal je, da se njegov mirovni načrt v šestih točkah ne izvaja, mednarodno skupnost pa pozval k njegovi enotni podpori.

Generalni sekretar ZN Ban Ki Moon je dejal, da sled krvi vodi do storilcev in da vsak režim, ki tolerira pobijanje nedolžnih, izgublja osnovno človeškost. Generalni sekretar Arabske lige Nabil al Arabi je Varnostni svet ZN naravnost pozval, naj sprejme sankcije proti Siriji.

Vodja opazovalne misije ZN v Siriji, general Robert Mood je sporočil, da je več skupin opazovalcev skušalo priti do prizorišča zadnjega pokola. Nekatere je na nadzornih točkah ustavila sirska vojska, druge pa so ustavili civilisti in jih opozarjali, da jim grozi nevarnost, če gredo naprej.

Ameriška tiskovna agencija AP navaja izpoved priče pokola, ki pravi, da so sirske enote v sredo najprej pet ur s topovi obstreljevale območje vasi Al Kubeir, nakar so tja vdrli pripadniki provladne milice šabiha in pobijali vse po vrsti. Priča je videla ustreljena in zabodena trupla moških, žensk in otrok. Morilci so nato še zažigali hiše. Opozicijska organizacija v izgnanstvu, Sirski nacionalni svet, je sporočila, da je bilo najmanj 78 mrtvih.

Režim sirskega predsednika Bašarja al Asada zavrača odgovornost in krivdo vali na uporniške skupine. Režim prav tako zagotavlja, da pomaga opazovalcem pri opravljanju njihovega dela. Sirska državna televizija je poročala, da ni bilo nobenega oviranja opazovalcev ZN, ki so prišli v omenjeno vas.

Pokol v provinci Hama je sledil pokolu prejšnji teden v vasi Houla v provinci Homs, kjer je umrlo 108 ljudi. Za pokol naj bi bila prav tako odgovorna milica šabiha. Zaradi tega so zahodne države iz svojih prestolnic izgnale sirske diplomate.

Visoka komisarka ZN za človekove pravice Navi Pillay je preko svojega namestnika Ivana Simonoviča Generalno skupščino ZN opozorila, da pokoli v Siriji nosijo pravne posledice in da bo potrebno oblikovati komisijo za vojne zločine, ki jih bo raziskala. Zaradi pokolov je Pillayjeva že predlagala Varnostnemu svetu ZN, naj režim v Siriji pošlje pred Mednarodno kazensko sodišče (ICC).

Zadnji primer nasilja je iz Turčije obsodila ameriška državna sekretarka Hillary Clinton, ki je al Asada obtožila, da je podvojil surovost in sprenevedanje. Po njenih besedah Sirija ne bo nikoli mirna, stabilna in demokratična, dokler al Asad ne bo odšel s položaja.

Podobno je v Oslu povedal britanski premier David Cameron, ki je pozval k večji enotnosti mednarodne skupnosti pri osamitvi režima v Damasku. Tudi druge države, ki aktivno podpirajo al Asadov režim, morajo po njegovih besedah spoznati, da v tem ni nobene prihodnosti. S tem je mislil na Rusijo in Kitajsko, ki v VS ZN blokirata odločnejše ukrepe proti al Asadu.

Annan naj bi danes v Varnostnem svetu ZN predlagal, da se za Sirijo oblikuje kontaktna skupina, sestavljena iz zahodnih držav ter Rusije in Kitajske, ki branita al Asadov režim. Po nekaterih informacijah bi se lahko priključile tudi pomembnejše regionalne države, kot so Turčija, Savdska Arabija in Iran.