Homoseksualne poroke so bile v Kaliforniji leta 2008 za kratek čas dovoljene, novembra istega leta pa so jih volivci na referendumu prepovedali. Naslednje leto sta dva neporočena homoseksualna para vložila tožbo proti prepovedi in zvezno sodišče prve stopnje je referendumsko prepoved razveljavilo.

Nasprotniki homoseksualnih porok so se pritožili na zvezno prizivno sodišče v San Franciscu, kjer je senat v omejeni tričlanski sestavi februarja z dvema glasovoma proti enemu pritožbo zavrnil z utemeljitvijo, da prepoved krši že pridobljene državljanske pravice istospolnih parov.

Sledila je pritožba na isto prizivno sodišče, vendar v polni sestavi 11 sodnikov, ki pa je bila v torek zavrnjena, in zdaj se spor seli v Washington.

Zvezno vrhovno sodišče bo najverjetneje jeseni sporočilo, ali bodo obravnavali pritožbo. Če je ne bodo, bo veljala odločitev prizivnega sodišča in homoseksualne poroke bodo v Kaliforniji spet dovoljene.

Tovrstne poroke so v ZDA zdaj možne le v šestih ameriških zveznih državah (Connecticut, Iowa, Massachusetts, New Hampshire, New York, Vermont) ter na območju prestolnice Washington. Državi Washington in Maryland sta jih dovolili, vendar ustrezna zakona še nista stopila v veljavo. Države New Jersey, Maryland in Rhode Island pa priznavajo homoseksualne poroke, sklenjene v drugih zveznih državah.

Vendar pa je z ustavnimi referendumi tovrstne poroke prepovedalo kar 31 držav, prav tako pa niso priznane na zvezni ravni. To prepoved bo morda odpravilo zvezno vrhovno sodišče, saj je zvezno prizivno sodišče v Bostonu pred kratkim sklenilo, da prepoved priznavanja porok na zvezni ravni krši ustavo.

Homoseksualne poroke so postale letošnja predvolilna tema, ker jih je predsednik ZDA, demokrat Barack Obama podprl, njegov nasprotnik, republikanec Mitt Romney pa jim nasprotuje.

Romney je februarja ostro kritiziral odločitev prizivnega sodišča San Francisca in dejal, da neizvoljeni sodniki ne bi smeli samovoljno zavračati volje volivcev.