"Ne moremo več spoštovati mirovnega načrta, ki ga druga stran ne upošteva," je dejal poveljnik svobodne sirske vojske Abu Ala za nemško tiskovno agencijo dpa. "Zdaj gre za pravo vojno med nami in silami režima," je dodal.

Aktivisti danes poročajo o spopadih v pokrajini Dara na jugu Sirije in v Idlibu na severu ob meji s Turčijo. Kot navajajo, vladne sile tam s helikopterji napadajo položaje upornikov.

Vladne sile so po navedbah aktivistov vdrle tudi v nekatere dele Hame in Damaska, pri čemer so bili Hami ubiti štirje ljudje.

Po podatkih Sirskega observatorija za človekove pravice s sedežem v Veliki Britaniji je bilo od začetka prekinitve ognja, ki je začela veljati 12. aprila, ubitih 2400 ljudi.

Sirija odobrila dostop mednarodne humanitarne pomoči

Sirska vlada je danes odobrila 17 agencijam ZN in nevladnim organizacijam, da v državo dostavijo mednarodno humanitarno pomoč. Med drugim je privolila, da pomoč pride tudi do štirih kriznih žarišč: mest Homs, Idlib, Dara in Deir Ezor, poročajo tuje tiskovne agencije. Nasilje v Siriji medtem tudi danes ne pojenja.

V Siriji sicer že delujeta Mednarodni odbor Rdečega križa in Rdečega polmeseca, vendar pa bo šele z novim dogovorom s sirsko vlado moč doseči cilj, da pomoč pride do milijona Sircev, ki jo potrebujejo, je pojasnil predstavnik Urada ZN za usklajevanje humanitarnih zadev (Ocha) v Ženevi Jens Laerke.

Laerke sicer ni želel biti preveč optimističen glede dogovora in je dejal, da je najbolje počakati nekaj časa, da bo jasno, ali bo današnji dogovor, ki so ga ZN z Damaskom dosegli po dolgotrajnih pogajanjih, dejansko uspešen.

ZN ocenjujejo, da po 15 mesecih nasilja v Siriji nujno humanitarno pomoč potrebuje najmanj milijon ljudi. Agencije ZN si sicer prizadevajo pomagati tudi več kot 78.000 sirskim beguncem v sosednjih državah.

Sirske sile medtem nadaljujejo ofenzivo na trdnjave upornikov. Po poročanju francoske tiskovne agencije AFP so med drugim zasedle eno od mest v pokrajini Hama in izvedle obsežno vojaško operacijo v kraju Kfar Oveid v pokrajini Idlib.

Po podatkih Sirskega observatorija za človekove pravice s sedežem v Veliki Britaniji je bilo danes ubitih najmanj 26 ljudi po vsej državi. Zgolj v spopadih med vladnimi silami in uporniki v pokrajini Latakija je umrlo 15 ljudi, več deset pa jih je bilo ranjenih.

Vlada v Damasku kljub nasilju vztraja, da ostaja zavezana mirovnemu načrtu posebnega odposlanca ZN in Arabske lige Kofija Annana, potem ko so uporniki danes sporočili, da od prekinitve ognja odstopajo, ker jo režim vztrajno krši. "Naredili bomo vse za uspeh Annanovega načrta," je po pogovorih z vodjo opazovalne misije ZN v Siriji Robertom Moodom zatrdil namestnik sirskega zunanjega ministra Fajsal al Makdad.

Po podatkih Sirskega observatorija za človekove pravice je bilo sicer od začetka prekinitve ognja, ki je začela veljati 12. aprila, ubitih 2400 ljudi.