Podatki niso spodbuden signal o razmerah na trgu dela v gospodarsko najmočnejši državi na svetu. Analitiki so namreč pričakovali, da bo ameriško gospodarstvo maja neto ustvarilo 150.000 novih delovnih mest.

Dodatna slaba novica je tudi dejstvo, da so na ameriškem ministrstvu za delo znižali število novoustvarjenih delovnih mest marca in aprila. Najnovejši podatki tako kažejo, da je ekonomija ZDA v teh dveh mesecih ustvarila 49.000 delovnih mest manj od prvotnih ocen. Samo aprila je bilo število s 77.000 za tretjino manjše od prvotne ocene, ki je govorila o 115.000 novih delovnih mestih.

Povprečje novih delovnih mest je bilo aprila in maja po poročanju tujih tiskovnih agencij pri 73.000, kar predstavlja le tretjino povprečja v prvem letošnjem četrtletju.

Stopnja brezposelnosti se je malenkost zvišala in bila z 8,2 odstotka za 0,1 odstotne točke višja kot aprila. A vseeno gre za prvo zvišanje v 11 mesecih. Število brezposelnih se je ob tem z aprilskih 12,5 milijona povzpelo na 12,7 milijona.

Nespodbudni podatki iz ZDA, ki skupaj še z nekaterimi drugimi informacijami kažejo na to, da ameriško gospodarsko okrevanje zopet izgublja na zagonu, so negativno vplivali na evropske borze. Na teh v luči zaskrbljenosti nad razvojem dogodkov v območju evra že tako ali tako vlada negotovost.

Broze v Londonu, Parizu in Frankfurtu so tako po objavi novice zabeležile precejšnjo znižanje tečajev. Nemški DAX tako trenutno izgublja več kot tri odstotke.

Obamova administracija za slabo zaposlovanje krivi kongres

Na današnje slabe podatke o zaposlovanju in brezposelnosti v maju so se z medsebojnimi napadi oglasili iz obeh glavnih političnih taborov ZDA. Administracija predsednika Baracka Obame krivi kongres oziroma republikance, njihov predsedniški kandidat Mitt Romney pa predsednika.

Ministrstvo za delo je danes poročalo, da se je stopnja brezposelnosti maja povzpela za 0,1 odstotne točke na 8,2 odstotka, ustvarjenih pa je bilo le 69.000 novih delovnih mest. Krepko premalo za znižanje stopnje brezposelnosti in slabo za volilne upe Obame, ki se bo 6. novembra na splošnih volitvah pomeril z republikancem Romneyjem.

Romney je poročilo ministrstva za delo označil za uničujočo novico za ameriške delavce in družine. "Sedaj je vsem jasno, da propadlim politikam Obame ni uspelo doseči cilja," je dejal Romney in opozoril na ves teden slabih gospodarskih novic, kot je upočasnitev gospodarske rasti, padec potrošniškega zaupanja, povečanje prošenj za podporo pri brezposelnosti in sedaj še poročilo o zaposlovanju in brezposelnosti.

"Predsednikov slogan za ponovno izvolitev je naprej, ampak zdi se, da gremo nazaj. Možno je doseči veliko več in zato kandidiram za predsednika ZDA," je sporočil Romney, ki je že zjutraj na televiziji CBS Obami dal negativno oceno za upravljanje z gospodarstvom, ker menda nima temeljnega razumevanja delovanja svobodnega podjetništva.

Ministrica za delo Hilda Solis je nemudoma pozvala kongres, naj sprejme več ukrepov za pomoč gospodarstvu pri ustvarjanju delovnih mest, ker je porast stopnje brezposelnosti v maju nesprejemljiva. Obamov ekonomski svetovalec Alan Krueger je prav tako pozval kongres, naj potrdi Obamove predloge za nova delovna mesta.

Po njegovih besedah gospodarstvo raste, vendar pa prepočasi, pri čemer se sooča z resnimi nasprotnimi vetrovi, kot je evropska dolžniška kriza. "Težave na trgu delovne sile so nastajale dolgo časa in ne bodo rešene čez noč. Še veliko dela je treba za popravilo škode, ki sta jo povzročila finančna kriza in globoka recesija," je dejal Krueger.