Zgolj na območju Modene je delo izgubilo 20.000 zaposlenih, poškodovanih je kar 95 odstotkov vseh tamkajšnjih industrijskih hal, poročajo italijanski mediji.

Prav zaradi porušenja številnih industrijskih objektov, pod ruševinami katerih je življenje izgubilo 13 delavcev, bodo v Italiji uvedli preiskavo. Skupaj je v potresu sicer življenje izgubilo 17 ljudi, okoli 350 pa jih je bilo ranjenih.

Preiskovalci ugibajo, da so se nekateri industrijski objekti, med drugim poslopje proizvajalca medicinske opreme Haemotronic v Medolli, porušili, ker njihova gradnja ni ustrezala varnostnim standardom. Nekateri industrijski objekti so bili zgrajeni v zadnjih nekaj letih, zato so tudi prebivalci potresno prizadetih krajev prepričani, da niso bila zgrajeni v skladu s protipotresnimi standardi. Dvome v ustreznost gradnje je izrazila tudi ministrica za delo Elsa Fornero, ki je dejala, da se takšni objekti v potresih v tujini ne porušijo.

Sindikalni predstavniki so kritični, češ da so se mnogi delavci vrnili v objekte, ki jih prvi potres pred dobrimi desetimi dnevi ni porušil, očitno pa je načel stabilnost struktur. Po njihovem mnenju bi morali stabilnost objektov preveriti bolje. Vlada je sicer za financiranje popotresne obnove do konca leta za dva centra na liter zvišala trošarino na pogonska goriva. Na ta način naj bi po poročanju italijanskih medijev zbrala okoli pol milijarde evrov dodatnih sredstev. Hkrati bo ustanovila poseben sklad za obnovo, ki bo težak okoli milijardo evrov, občinam, ki jih je prizadel potres pa ne bo potrebno izpolnjevati varčevalnih ciljev vlade.

Pri financiranju popotresne obnove bodo morale na pritisk vlade sodelovati tudi banke, ki bodo morale tistim, ki jim je potres porušil ali poškodoval stanovanje ali hišo, začasno odložiti plačevanje stanovanjskih posojil.

Poškodovanih na stotine cerkva

Potresa, ki sta v drugi polovici maja stresla severno Italijo, sta močno poškodovala tudi na stotine cerkva. V ruševinah so številni cerkveni zvoniki, vsaka tretja cerkev je poškodovana. Samo v pokrajini Modena so poročali o 45 poškodovanih cerkvah. V pokrajini Padova pa poročajo o škodi na okoli 100 cerkvah, piše avstrijska tiskovna agencija APA.

Vatikan je zaskrbljen. Škofovska konferenca Italije (Conferenza Episcopale Italiana - CEI) bi zmogla plačati le del stroškov restavriranja cerkva, so v četrtek poročali italijanski mediji. Cerkvenega denarja za obnovo tolikega števila cerkva ni dovolj.

Še posebej močno je poškodovana stolnica v kraju Mirandola, ki leži v epicentru potresa. Stavba iz 15. stoletja, ki je bila poškodovana že ob prvem potresu, se je sedaj porušila. "Po potresu 20. maja se je porušila streha. Mislili smo, da bomo cerkev sčasoma obnovili, po drugem potresu pa je stavba v ruševinah. Tudi zvon, ki je eden največjih v širši okolici, je uničen," je dejal župnik v stolnici Alex Sessayya. Tudi od cerkve sv. Frančiška, ene najstarejših frančiškanskih cerkev v Italiji, so ostale le ruševine. Poškodovana pa je tudi vaška cerkev v Brescellu, ki je poznana kot prizorišče iz filmske serije Don Camillo in Peppone.

V mestu Finale Emilia, ki leži v bližini epicentra potresa, se je porušil zgornji del pročelja farne cerkve. Približno takšno podobo pa imajo danes še številne druge cerkve v pokrajinah Modena, Ferrara in Bologna. V kraju Mirabello je popolnoma uničena streha tamkajšnje cerkve, v kraju San Felice sul Panaro pa je bil poškodovan velik del zidovja.

Posledice potresa je mogoče videti tudi v Padovi, ki leži okrog 100 kilometrov od epicentra potresa. Tam so se še poglobile razpoke na kupolah cerkve sv. Antona Padovanskega, ene najbolj poznanih italijanskih cerkva.

Kot je pokazala študija ministrstva za kulturo, je bilo v Italiji v obeh potresih poškodovanih kar 60 odstotkov zgodovinsko pomembnih monumentalnih stavb. Na potresno ogroženih območjih v Italiji se nahaja več kot 150.000 zgodovinsko pomembnih arhitektur. "Italija je pravzaprav velik muzej," pravijo strokovnjaki. Ne ponaša se samo s čudovitimi cerkvami in palačami, temveč s celotnimi lokacijami ali mesti, ki so zaščiteni kot naravna ali kulturna dediščina.

Italijansko deželo Emilio Romagno je drugi potres stresel v torek zjutraj. Prvi potres je to območje stresel 20. maja.