"Razvoj ne more biti trajnosten, dokler je vsak sedmi človek žrtev podhranjenosti," je dejal generalni direktor FAO Jose Graziano da Silva. Dodal je, da si revni težko zagotovijo trajnosten dostop do varne hrane.

V poročilu FAO poziva države sveta, naj investirajo v infrastrukturo in zaščitijo pravice revnih do hrane. Tri četrtine revnega prebivalstva sveta živijo na podeželju in večina revnih je odvisna od kmetijstva in z njim povezanih dejavnosti, da si zagotovijo preživetje, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Dostop do naravnih virov, kot so zemlja, voda in gozdovi, je nujen za 2,5 milijarde tistih, ki proizvajajo hrano za lastno potrošnjo in prihodek. "Lakota povzroča zmanjšanje produktivnosti, večanje revščine, počasen gospodarski razvoj in degradacijo virov," so pri FAO zapisali v poročilo.

FAO opozarja, da bi morali sistemi potrošnje in proizvodnje hrane "doseči več z manj". Prav tako je nujen premik k bolj hranljivi prehrani, proizvodnji hrane z manjšim vplivom na okolje, treba je zmanjšati izgubo hrane in količino živilskih odpadkov. Po podatkih FAO ti znašajo 1,3 milijarde ton na leto, kar je približno tretjina svetovne proizvodnje hrane za človeško potrošnjo.

Leta 2050 bo število prebivalcev sveta naraslo na devet milijard, kar bo povečalo potrebe po hrani in pritisk na svetovno kmetijstvo bo močno narasel, so še sporočili pri FAO.