Putinov svetovalec Jurij Ušakov je danes pojasnil, da je Putin manj kot teden dni pred svojo zaprisego za položaj prejel povabilo Obame na dvostranske pogovore ob robu vrha skupine gospodarsko najmočnejših držav (G8), ki je potekal 18. in 19. maja v Camp Davidu. Putin je povabilo zavrnil in v ZDA poslal svojega predhodnika in sedanjega premiera Dmitrija Medvedjeva, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

V Kremlju navajajo, da Putin ni mogel iti v ZDA, ker je imel preveč dela z oblikovanjem vlade po vnovičnem prihodu na predsedniški položaj. Vendar pa analitiki opozarjajo, da gre za izgovor. To bi bil sicer prvi obisk Putina v tujini po vnovični vrnitvi v Kremelj.

Po Putinovi zavrnitvi je Bela hiša sporočila, da se Obama ne bo udeležil vrha Azijsko-tihomorskega foruma za gospodarsko sodelovanje (Apec), ki ga bo Rusija septembra gostila v Vladivostoku.

Ušakov je sicer poudaril, da Putin ni osorno zavrnil povabila, in dodal, da si predsednik prizadeva za stabilne odnose z Washingtonom. Povedal je še, da je Putin Obami napisal dolgo pismo, državnika pa se bosta predvidoma sešla ob robu vrha skupine 20 največjih svetovnih gospodarstev (G20) v Mehiki prihodnji mesec.

Ušakov kritičen do veleposlanika ZDA

Ušakov je bil danes kritičen do ameriškega veleposlanika v Rusiji Michaela McFaula. Ta je Rusijo marca označil za državo divjakov, zaradi česar se je kasneje opravičil, vendar pa je bil prejšnji teden v neki moskovski šoli znova kritičen do največje države na svetu.

Rusiji je namreč očital, da je skušala Kirgizistanu odobriti posojilo v zameno za zaprtje ameriškega oporišča v tej državi. Oporišče Manas na letališče v Biškeku je edino na svetu, ki je hkrati rusko in ameriško

"Zdi se mi, da bi veleposlaniki morali biti diplomati," je danes v izjavi za medije glede ameriškega veleposlanika poudaril Ušakov. Dodal je, da morajo veleposlaniki interese svojih držav ščititi na pozitiven način.