Regres so si kljub drugačnim navodilom v okrožnici po neuradnih informacijah izplačali tudi v drugih gorenjskih vrtcih. Pavčeva nam je povedala, da so se tako dogovorili v aktivu gorenjskih ravnateljev vrtcev, in sicer potem, ko so bili obveščeni, da bodo na kranjski občini regrese izplačali.

Kranjska občina po naših informacijah še zdaleč ni bila edina slovenska občina, kjer so bili tudi vrtcem pripravljeni izplačati regres - potem ko so ga svojim uslužbencem in funkcionarjem. Tako naj bi storili tudi v Dolu pri Ljubljani in še kje.

Kot smo poročali že v petek, je (ne)upoštevanje okrožnice (in posredno sklepa vlade, ki bi moral veljati za vse javne uslužbence) povzročilo precejšnjo zmedo. V stiski so se znašli zlasti ravnatelji, ki imajo na svojih osnovnih šolah tudi vrtčevske oddelke. "Sredstva za izplačilo regresa vzgojiteljicam imam, za izplačilo učiteljem in drugim zaposlenim na šoli pa ne. Ker nočem delati razlik med zaposlenimi, regresa v aprilski plači nismo na šoli obračunali ne enim ne drugim, čeprav bi kot ravnatelj ravnal povsem zakonito, če bi ga. Me pa hudo jezijo te z ničimer upravičene razlike," se je tudi včeraj hudoval eden od ravnateljev, ki ne želi biti imenovan, saj se boji neprijetnosti z višjih mest.

Na pristojno ministrstvo smo že v petek naslovili več vprašanj. Med drugim smo jih vprašali, kako naj ravna ravnatelj, ki ima šolo, v okviru katere delujejo tudi vrtčevski oddelki, kdo je odgovoren za različno prakso pri izplačevanju regresa v javnih zavodih (vrtcih in šolah) in kdaj bo regres izplačan zaposlenim na vseh šolah in v vseh vrtcih.

Z ministrstva so nam poslali hudo suhoparen odgovor, v katerem so poudarili, da MIZKŠ ni delodajalec zaposlenih v zavodih s področja vzgoje in izobraževanja - za izplačevanje plač in vseh drugih prejemkov, so zapisali, je odgovoren ravnatelj oziroma direktor zavoda - in nam podrobno pojasnili zakonsko podlago za izplačilo regresa. Na kratko: višina regresa (692 evrov) je določena v 5. členu zakona o dodatnih interventnih ukrepih, ki bo veljal do uveljavitve zakona o uravnoteženju javnih financ, delodajalec pa mora regres izplačati do 1. julija; tako določa zakon o delovnih razmerjih. Glede omenjene okrožnice, ki so jo poslali vsem vrtcem in šolam, pa so napisali, da so bile v njej "dane usmeritve glede plačila regresa v javnem sektorju v letu 2012". Ker v odgovoru niso niti z besedo dali vedeti, da bi bilo kaj narobe s tem, da so v (nekaterih) vrtcih regres že obračunali, v šolah in nekaterih vrtcih pa ne, smo ministrstvo vprašali, ali ravnateljem vrtcev morda ni (bilo) treba upoštevati "usmeritev" v okrožnici. Na MIZKŠ so nam odgovorili, da so okrožnice "uradno napotilo vsem zavodom za usklajeno delovanje" in v tem smislu obvezujoče. Dodali so, da uradno niso seznanjeni s tem, da bi kdor koli kršil okrožnico, če pa bodo, bi "lahko ukrepala inšpekcija". Na naše vztrajanje, da je okrožnica zagotovo bila kršena - glede na javno dostopne podatke, v katerih zavodih so si regres že izplačali, pa so nam odgovorili, da tega ne morejo komentirati, "ker uradno o tem niso bili obveščeni".