Kolikšno plačilo si za delo na več kot dve uri trajajoči skupščini obeta Matoz, še ni znano, nam pa je prvi mož Pozavarovalnice Sava Zvonko Ivanušič pojasnil, da jim v skladu z odvetniško tarifo računa 250 evrov bruto na uro, koliko ur bo računal (med drugim za pripravo na skupščino), pa ni znano. Kolikim skupščinam javnih delniških družb je do zdaj že predsedoval, včeraj nista vedela povedati ne Ivanušič ne Matoz, po dostopnih podatkih pa je bila to njegova sploh prva skupščina.

Branke Neffat, ki je skupščine Pozavarovalnice Save vodila zadnjih nekaj let, medtem ni bilo na skupščino, saj je za zamenjavo izvedela že pred tednom dni. Takrat so namreč iz Soda, menda na zahtevo kabineta predsednika vlade, posredovali nasprotni predlog, ki pa so mu včeraj nasprotovali tudi nekateri večji lastniki. Proti imenovanju Matoza so namreč glasovali delničarji z več kot osmimi odstotki prisotnih glasov.

Že na samem začetku skupščine je Matoz poskrbel za negodovanje predstavnika malih delničarjev Rajka Stankovića (MDS), ki je zahteval, da državni blok delničarjev ostane brez glasovalnih pravic. Kot je dejal, ima namreč država prek svojih družb še vedno v lasti 34,66 odstotka vseh delnic, s čimer presega tudi novi, 33-odstotni prevzemni prag, saj država obvladuje tudi Zavarovalnico Maribor in Banko Celje. Vseeno se je Matoz raje oprl na lanskoletno odločbo ATVP Damjana Žuglja, po kateri so brez glasov le Sod, NKBM, Zavarovalnica Triglav in Poštna banka Slovenije, ki imajo 31,5-odstotni delež, ne pa tudi prej omenjeni družbi. Stanković je zato napovedal vložitev zahteve za ničnost skupščine.

Nasprotni predlog je bil vložen tudi glede delitve bilančnega dobička. Kljub nasprotovanju VZMD je obveljala volja uprave, da osem milijonov evrov ostane nerazporejenih, saj še niso dokončno znane kapitalske zahteve v skladu s Solventnostjo II.

tomaz.modic@dnevnik.si