Vožnja po tamkajšnjih avtocestah bo namreč od petka dražja za 15 odstotkov, 1. junija začne veljati tudi poletni vozni red za trajekte, kar tradicionalno pomeni vroče, okoli 20 odstotkov višje cene vozovnic glede na predsezono. "V treh mesecih turistične sezone skuša Jadrolinija pokriti izgubo, ki jo kopiči čez leto, zato ožema turiste. Če bi ti vožnjo s trajektom plačali toliko, kot jo plačujemo otočani, bi jih zagotovo več prišlo k nam," so se nam že lani pritoževali turistični delavci na Visu, ki so osip gostov pripisovali prav dragim trajektnim prevozom. A številne kritike in napol prazni trajekti, ki so lani pluli do najbolj oddaljenih hrvaških otokov, niso nikogar zdramili. Odiranje turistov se nadaljuje tudi letos...

Goran Blažić, direktor predstavništva Hrvaške turistične skupnosti v Ljubljani, pravi, da so iz Jadrolinije dobili uradno pojasnilo, češ da trajektnih vozovnic niso podražili in da bodo stale toliko kot lani v turistični sezoni. To pa je občutno več kot v predsezoni. Za primerjavo: vozovnica na eni najbolj prometnih prog Split-Supetar na Braču trenutno stane 28 kun (3,70 evra) za posameznega potnika in 130 kun (17,20 evra) za vozilo, v petek pa bo poskočila na 33 kun (4,40 evra) za prevoz ene osebe in na 160 kun (21,20 evra) za jeklenega konjička. Najzajetnejši finančni zalogaj iz Splita je vožnja s trajektom do Lastova. Danes še stane 57 kun (7,60 evra) za potnika in 442 (58,50 evra) za avto, že v petek pa bo veljala nova cena: 68 kun (9 evrov) za osebo in 530 kun (70,20 evra) za vozilo.

Veliko negodovanja je izzvala tudi odločitev hrvaške vlade, da s 1. junijem dovoli 15-odstotno podražitev vožnje po avtocestah od Zagreba do Splita in Reke. Podražitev v času, ko so hrvaške ceste polne avtomobilov s tujimi registrskimi oznakami, naj bi pomagala ohraniti pri življenju obubožana avtocestna upravljalca. Tako bo enosmerna vožnja po avtocesti od Zagreba do Splita stala 180 kun (ali 24 evrov) namesto sedanjih 157 (ali 21 evrov), od hrvaške prestolnice do Reke pa 69 kun ali 9,20 evra (do 31. maja 8 evrov). Blažić poudarja, da se hrvaške avtoceste za uporabnike elektronskega sistema cestninjenja ne bodo podražile - a le, če bodo ob nakupu naprave ENC, ki bo na voljo po simbolični ceni 1,25 kune, nanjo takoj naložili vsaj 500 kun (65 evrov).