Odkar je bila Faludža leta 2004, po smrti in sežigu štirih pripadnikov ameriških privatnih najemniških vojaških enot Blackwater, uničena, so se že pričeli rojevati prvi otroci, stopnje deformacij, raka in levkemije pa so pri njih abnormalno visoke ter rastejo.

Za krivdo sumijo orožje iz osiromašenega urana

Ameriške enote so v napadu na Faludžo uporabljale beli fosfor, ki gori pri temperaturi železovega tališča, uporabljajo pa ga za osvetljevanje tarč. ZDA so uporabo belega fosforja sprva sicer zanikale, kljub sumom pa ZDA še vedno zanika, da so pri napadih uporabljali strelivo iz osiromašenega urana. K preiskavi glede tega so pozivali celo v vrstah zavezništva Nato.

Ameriški poveljniki so Faludžo ocenjevali za neobljudeno cono, zato so ukazali obsežno obstreljevanje z artilerijo. Nad prekomernostjo uporabe sile se je pritožil tudi britanski brigadir Nigel Aylwin-Foster, ki je razkril, da so med pripravami na napad izstrelili več kot 40 granat 155 milimetrskega kalibra v majhen del mesta, ameriški poveljnik pa te podrobnosti niti omenil ni v svojem poročilu, ker je ocenil, da je "nepomembna“. Foster meni tudi, da so v napadu uporabljali novo obliko orožja, ki prebije skozi zidove in ubije vse prisotne. To naj bi bilo strelivo iz osiromašenega urana.

Blackwater se je v vmesnem času, po vsej verjetnosti zaradi škandalov v Iraku in slabem imenu, ki so si ga nakopali, preimenoval že dvakrat. Najnovejše ime je Academi, navdih za ime pa naj bi našli pri Platonovi Akademiji.

Porast levkemije intenzivnejši od Hirošime

Od takrat naprej je število novorojenih otrok z deformacijami in število otrok, ki zbolevajo za rakom in levkemijo, vedno večje, umrljivost otrok v Faludži večkrat presega umrljivost otrok v sosednjih državah. Raziskava iz leta 2010 je namreč pokazala, da se je število obolelih za rakom pri odraslih povečalo štirikrat, pri otrocih pod 14 let pa celo dvanajstkrat. Smrtnost otrok v Faludži je 80 na vsakih tisoč otrok, od leta 2005 pa zdravniki opozarjajo na večje število otrok z resnimi deformacijami, med drugim tudi dvoglavo deklico, otroke s preveč udi in delnimi paralizami.

Pogostost levkemije se je v Faludži dvignila za 38 odstotkov, medtem ko se je v Hirošimi po padcu atomske bombe za 17 odstotkov, kar je izredno zaskrbljujoče, tudi če je za del odstotka odgovorna slabša pripravljenost na katastrofo v Faludži.