O več podrobnostih zaradi zaščite žrtve niti ne želimo poročati, lahko pa pojasnimo, da je Chatellier iz tujih držav posvojil 3 otroke. Chatellier nam naših informacij pred vhodom na sodišče ni želel potrditi oziroma zanikati, temveč se je zavil v molk. Tudi v budistični kongregaciji Dharmaling so nam povedali le, da za zdaj še ne bodo dajali izjav. Policisti so Chatelliera sicer aretirali že v četrtek dopoldne, ko so mu tudi odvzeli prostost. "Budistični vodja" se je po naših podatkih sicer nameraval v kratkem preseliti na Madžarsko, kjer je prav tako dejaven.

Ukvarja se predvsem s socialno ogroženimi otroki

Chatellier v Sloveniji vodi budistično kongregacijo Dharmaling in zavod MIR - zavod za medkulturno izmenjavo in razvoj etičnih vrednot. V okviru zavoda je organiziral tudi "pogovorne in ustvarjalne" delavnice po osnovnih šolah ter poletne tabore pri Cerkljah na Gorenjskem. Ko smo včeraj pobrskali po spletni strani zavoda MIR, smo opazili, da je bil velik del opisa dejavnosti zavoda s spletne strani odstranjen. Aprila pa smo na spletni strani še lahko prebrali, da se v zavodu v veliki meri posvečajo prav mladim. Sodelovali so z nekaterimi osnovnimi šolami in centri za socialno delo: "Posebno pozornost namenjamo otrokom in mladim, ki prihajajo iz socialno ogroženega okolja. Za te otroke vsako leto v sodelovanju s šolami in centri za socialno delo organiziramo poletni tabor," so se še aprila promovirali na medmrežju.

V Dnevniku smo že takrat razkrili, da se je Chatellier z organi pregona in pravosodjem zaradi spolnega napada na otroke srečal že v rodni Franciji. Po naših podatkih je bil leta 1997 najprej na prvostopenjskem in nato še na pritožbenem sodišču v Franciji obsojen na 8 mesecev pogojne kazni zaradi sporne "masaže" 11 oziroma 12 let starih dečka in deklice. Zlorabil naj bi ju med koncem leta 1994 in začetkom leta 1995. Po naših informacijah ga je pritožbeno sodišče takrat obsodilo tudi na dokončno prepoved izvajanja strokovne ali socialne dejavnosti z mladoletniki, ter prepoved civilnih, državljanskih in družinskih pravic za obdobje petih let. Chatellier je moral babici zlorabljenega dečka plačati tudi 20.000 francoskih frankov odškodnine, staršema deklice pa 5000 frankov.

Gole otroke masiral z oljem

Takrat naj bi Ronan Chatellier v mestu Prayssac na jugozahodu Francije kot budistični menih ustanovil in vodil društvo Otroštvo in prihodnost. Namenil se je pomagati otrokom, specializiral pa se je predvsem za otroke z vedenjskimi težavami in na njih izvajal "energetske masaže". Gole otroke je masiral z oljem.

V njegove roke naj bi po pomoč prišla tudi omenjena deček in deklica. Deček zaradi "nemira", deklica pa zaradi bolečin v hrbtenici po zlomu ključnice. Deklica naj bi po masaži potarnala prijateljici, da se jo je neprimerno dotikal, deček pa je potožil, da se je Chatellier več sekund dotikal njegovega spolovila. Chatellier je očitke zanikal in povedal, da se smatra za žrtev zarote. Sporno dotikanje dečka je priznal, vendar se je v isti sapi zagovarjal, da je to storil le iz higienskih razlogov. Sodišče - niti prvostopenjsko niti pritožbeno - mu po naših podatkih ni verjelo.

Gre sicer za neuradne podatke, saj so nam na francoskem pravosodnem ministrstvu lahko pojasnili le, da zaradi neodvisnosti sodišč zadeve ne morejo komentirati. Chatellier nam je po elektronski pošti poslal tudi francosko potrdilo o nekaznovanosti, kar pa zaradi časovne oddaljenosti dogodka in brisanja kaznivih dejanj iz kartoteke po določenem času ni nič nenavadnega. Tudi četrtkove aretacije slovenski policisti niso smeli komentirati, saj pri spolnih kaznivih dejanj zaradi zaščite žrtev veljajo precej strožja pravila o razpolaganju z osebnimi podatki.

Med javno dostopnimi podatki pa smo Chatellierjevo ime odkrili na spletni stranijournal-officiel.gouv.fr (šlo naj bi za nekakšen francoski uradni časopis oziroma uradni list, op. p.), kjer je razvidno, da je bila leta 1997 prijavljena zahteva za "komite v podporo Ronanu Chatellieru", ki zahteva ponovno osvetlitev okoliščin, v katerih je bil obsojen, vrsta obsodbe pa ni navedena. Chatellier nam je pojasnil, da naj bi se komite nanašal na zaplete, ki jih je imel s francoskimi zdravniki. "Obtožili so me, da izvajam nelegalno fizioterapijo. Sem zdravilec in nekatere zdravnike je razburilo, da lahko pozdravim težave, ki jih oni s svojo medicino ne morejo," nam je povedal aprila. Kakršen koli spolni napad na otroke je ostro zanikal ter večkrat ponovil: "Česar koli naj bi bil obtožen ali obsojen, če tega ni v kartoteki, je bodisi zastaralo ali pa se ni zgodilo."

Priljubljen pri slovenskih politikih, ne pa pri dalajlami

Chatellier v svoji biografiji navaja, da je že kot najstnik imel videnja svojega prejšnjega življenja, in opisuje, kako je odšel v Tibet, kjer so ga prepoznali kot ponovno rojenega velikega praktikanta iz Tibeta. Njegovega delovanja in "zdravljenja" v rodni Franciji njegova biografija podrobno ne opisuje. Časovna luknja se konča leta 1998, ko je tri leta deloval kot direktor centra za umik fundacije za ohranitev tradicije mahajana v Grčiji. Tam je bil do leta 2001, ko je odšel v Španijo. V Španiji je odprl majhen budistični center, a tam je ostal le do leta 2002.

Takrat ga je pot ponesla v Slovenijo. Prišel je leta 2002 in že čez dobro leto, kot se nam je pohvalil sam, dobil "VIP-državljanstvo." Seveda gre za izredno naturalizacijo, ki jo Slovenija omogoča tistim, ki državi koristijo zaradi znanstvenih, gospodarskih, kulturnih, nacionalnih ali podobnih razlogov.

V Sloveniji se je Chatellier dobro znašel. Fotografije na njegovi spletni strani pričajo, da so ga sprejeli tudi slovenski politiki (tudi nekdanji predsednik vlade Borut Pahor in predsednik države Danilo Türk (!), op. p.). Intervjuji z njim so se pojavljali v različnih medijih, Chatellier pa si je stkal prijateljstva med nekaterimi vidnejšimi osebami in pridobil kar nekaj privržencev. Priljubljen povsod, le pri dalajlami ne. Dr. Dejan Dinevski, predsednik društva Joga v vsakdanjem življenju Maribor, ki je skupaj z mariborsko občino in Prvo gimnazijo Maribor aprila 2010 organiziral obisk dalajlame v štajerski prestolnici, nam je potrdil, da se dalajlama s Chatellierom ni želel srečati. "Res je, da dalajlama gospoda Rinpocheja kljub njegovim prošnjam ni sprejel. Dejansko smo organizatorji dobili tudi navodilo dalajlamovega urada, da gospoda Rinpocheja ne vključimo v organizacijo obiska," nam je povedal Dinevski.

Obrnili smo se tudi na predstavništvo dalajlame in Tibeta za srednjo in vzhodno Evropo v Ženevi, kjer nam Tseten Samdup Chhoekyapa na vprašanja o Chatellieru ni mogel odgovoriti (Chatellier ni uradni predstavnik dalajlame, op. p.) in dodal, da sam niti ne ve, kdo naj bi Chatelliera prepoznal kot Rinpocheja (eden izmed budističnih nazivov).