Kot je danes pojasnil tiskovni predstavnik pakistanskega zunanjega ministrstva Moazem Ali Kan, so Afridijev primer obravnavali v skladu s pakistansko zakonodajo. Ob tem je poudaril, da je pač treba spoštovati pravne postopke držav.

Pakistansko sodišče je v sredo Afridija zaradi izdaje obsodilo na 33 let zapora. Afridi je bil obtožen sodelovanja z ameriško obveščevalno agencijo Cia, za katero je vodil lažno kampanjo cepljenja. S tem ji je dejansko pomagal pri zbiranju podatkov in informacij, na podlagi katerih so uspeli bin Ladna v Pakistanu tudi izslediti.

Terorističnega voditelja so 2. maja lani ubili ameriški specialci, ki so ga našli v skrivališču v Abotabadu nedaleč od Islamabada, kjer je nekaj let živel skoraj normalno družinsko življenje. Kmalu zatem so pakistanske oblasti prijele Afridija.

Ameriška administracija se je v sredo vzdržala javne obsodbe, a menila, da so bile na voljo še druge možnosti. Je pa Afridijeva obsodba izzvala nezadovoljstvo posameznih senatorjev. Tako sta John McCain in Carl Levin v skupni izjavi poudarila, da je to, kar je storil Afridi, daleč od izdaje.

Po njunih besedah je šlo za pogumno, junaško in domoljubno dejanje, ki je pomagalo izslediti enega najbolj znanih teroristov na svetu, množičnega morilca, ki je imel na svojih rokah tudi kri številnih nedolžnih Pakistancev.