Kot pravi Uroševič, danes na svetu sindikata o podpisu predloga sporazuma z vlado sploh niso odločali. Z vsebino predloga so seznanili predstavnike območnih sindikatov, ti pa so izrazili željo, da pred odločitvijo z vsebino predloga seznanijo tudi članstvo, je pojasnil predsednik policijskega sindikata. Tako se bodo z vsebino sporazuma zdaj seznanili še člani območnih sindikatov in se do nje opredelili, njihova odločitev pa naj bi bila znana v petek popoldne.

Predlog sporazuma med vlado in policijskima sindikatoma bistveno ne posega v sistem plač in interese drugih uslužbencev v javnem sektorju, pač pa pretežno razrešuje specifična vprašanja policistov, je ocenil sindikalist Branimir Štrukelj. Sindikalist Drago Ščernjavič pa pričakuje natančna pojasnila vlade glede sporazuma s policisti.

Rok za zbiranje podpisov se bo začel

Dogovore pa bodo po neuradnih informacijah nadaljevali tudi v Sindikatu policistov Slovenije, kjer bodo v petek prav tako preverjali stališča pri članstvu.

Če bi predstavniki policijskih sindikatov in vlade danes podpisali sporazum, bi policisti umaknili vloženo pobudo za začetek zbiranja podpisov za referendum o zakonu za uravnoteženje javnih financ, ki so jo vložili pred tednom dni. Predsednik DZ Gregor Virant je tako danes določil rok za zbiranje 40.000 podpisov za razpis referenduma o zakonu za uravnoteženje javnih financ. Rok bo začel teči v petek, a kampanje za zbiranje podpisov v petek še ni pričakovati.

Po neuradnih informacijah naj bi bili v Policijskem sindikatu Slovenije predlogu sporazuma naklonjeni, v Sindikatu policistov Slovenije pa naj bi mu nasprotovali. Predsednika obeh sindikatov, ki sta se sestala po predstavljenih odločitvah na organih sindikatov, pa nato stališč nista uskladila. V obeh sindikatih naj bi tako dogovore nadaljevali v petek in vnovič preverili stališča pri članstvu. Tako tudi če bo v petek že začel teči rok za zbiranje podpisov za razpis referenduma, kampanje za zbiranje podpisov še ni pričakovati.

Šuštaršič izrazil pričakovanje, da bo sporazum podpisan

Vlada je sicer danes predlog sporazuma potrdila, minister za finance Janez Šušteršič pa je na novinarski konferenci po seji vlade izrazil pričakovanje, da bo sporazum podpisan in da bosta sindikata umaknila pobudo za začetek postopka za razpis referenduma o zakonu za uravnoteženje javnih financ.

Pobudo sta sindikata vložila pred tednom dni, zato bo moral predsednik DZ Gregor Virant danes razpisati rok za zbiranje 40.000 podpisov, potrebnih za razpis referenduma. Sicer pa lahko predstavniki sindikatov tudi med zbiranjem podpisov pobudo za referendum umaknejo.

Koalicija je sicer že napovedala, da bo na ustavno sodišče vložila zahtevo za ustavno presojo referendumske pobude. Vsi ti postopki pa bi odložili uveljavitev zakona za uravnoteženje zakona za uravnoteženje javnih financ in začetek varčevanja.

Finančni učinki sporazuma od enega do dveh milijonov evrov

Finančni minister Janez Šušteršič pričakuje, da bodo predstavniki vlade in obeh policijskih sindikatov, ki so v sredo sklenili dogovor, podpisali sporazum in bosta sindikata umaknila pobudo za razpis referenduma o zakonu za uravnoteženje javnih financ. Finančni učinki sporazuma bi bili po oceni ministra med enim in dvema milijonoma evrov letno.

Vlada, ki je na današnji seji sporazum potrdila, si bo prizadevala v najkrajšem času, najkasneje pa v rokih, navedenih v sporazumu, izvršiti zaveze iz sporazuma, je na novinarski konferenci po seji vlade povedal direktor Urada vlade za komuniciranje Anže Logar.

Sporazum sicer po besedah ministra Šušteršiča ne bo imel velikih finančnih posledic, vendar velike koristi. Vprašanje, kaj bi za položaj Slovenije pomenil morebitni referendum, pa je po njegovem hipotetično, saj ne ve, zakaj ne bi prišlo do sporazuma.

Pričakuje namreč, da bodo podpisi za zahtevo postopka za razpis referenduma umaknjeni. Če pa ne bodo, je vprašanje, ali bi bil referendum v skladu z ustavo in tudi, kakšen bi sploh bil rezultat referenduma, je na novinarski konferenci po seji vlade povedal Šušteršič.

Minister za okolje in gospodarski razvoj Radovan Žerjav pa je ob tem vnovič ocenil, da si Slovenija takega "luksuza", kot bi bil referendum, ne more privoščiti.

Predlog sporazuma obsega 25 točk

Predlog sporazuma, o katerem so se v sredo zvečer dogovorili predstavniki vlade in obeh policijskih sindikatov, obsega 25 točk. Med drugim so se vlada in sindikata dogovorili o izplačilih za delovno uspešnost, novi sistemizaciji delovnih mest, pa tudi o pogodbah o sindikalnem delu.

Po predlogu sporazuma, o katerem ta trenutek še razpravljajo tako vlada kot organi obeh policijskih sindikatov, bi vlada med drugim omogočila izplačilo delovne uspešnosti iz naslova povečanega obsega dela zaposlenim v policijskih enotah na lokalnem nivoju, ki imajo kadrovsko zasedenost na dan podpisa sporazuma pod 85 odstotki. Delovna uspešnost se bo začela izplačevati z junijsko plačo.

Predlog sporazuma bodo predstavniki vlade in obeh policijskih sindikatov danes predvidoma tudi formalno podpisali, potem pa naj bi predsednik Sindikata policistov Slovenije Zoran Petrovič umaknil pobudo za razpis referenduma o zakonu za uravnoteženje javnih financ. Oba policijska sindikata bosta takoj po podpisu sporazuma začasno ustavila stavkovne aktivnosti. Če vlada ne bo upoštevala sporazuma, se bo stavka nadaljevala in bo plačana, končala pa se bo najpozneje ob podpisu normativnega dela kolektivne pogodbe za policiste, piše v predlogu sporazumu.

V njem je zapisano tudi, da bo vlada glede na predlog sporazuma omogočila izplačilo odrejenih in opravljenih ur nadurnega dela ter pripravljenosti v vseh enotah v Policiji in MNZ brez omejitev, ki ne izhajajo iz zakona. Za te namene se omogoči porabo za 25 odstotkov več sredstev, kot je bilo izplačanih za te namene v aprilu letos, preračunano na letno raven.

Odpravljali bodo sistemske nepravilnosti

Do konca leta bo vlada začela s postopkom ugotavljanja in odprave sistemskih nepravilnosti plačnega sistema in anomalij v vrednotenju delovnih mest in nazivov v javnem sektorju, vključno s tistimi v policiji in MNZ. Ugotovljene anomalije se odpravijo leto za tem, ko bo rast bruto domačega proizvoda presegla 2,2 odstotka, predvideva predlog sporazuma.

Vlada bo dala soglasje na akt o sistemizaciji delovnih mest v policiji, v katerem bo presistemiziranih dodatnih 330 delovnih mest specialistov. MNZ bo akt v postopek sprejemanja posredoval v roku enega meseca po podpisu sporazuma. V roku treh mesecev po podpisu bo dodatno presistemiziranih 200 delovnih mest, na katerih se prejema dodatek za dvojezičnost za policiste.

Prav tako bo vlada v policiji predlagala sistemiziranje dodatnih pet odstotkov operativnih delovnih mest v enem nazivu in dodatnih pet odstotkov v dveh nazivih nad omejitvijo iz uredbe. Sistemizacija mora biti uveljavljena najpozneje do konca tega leta, predvideva sporazum.

Dodatna sredstva za plače

V skladu z njim naj bi vlada zagotovila tudi dodatna sredstva v masi sredstev za plače MNZ oziroma policije, ki izhajajo iz tega sporazuma, če bo to potrebno.

Vlada oziroma MNZ sicer soglašata, se do konca septembra sklene normativni del kolektivne pogodbe za policiste, ki bo med drugim urejal podrobnejšo opredelitev dela v posebnih delovnih pogojih, podrobnejšo opredelitev pravice do počitka in pogoje za delo sindikata.

Obligacijski del te kolektivne pogodbe naj bi vlada in sindikati sklenili ob podpisu tega sporazuma, pogodba pa naj ne bi posegala v plačni sistem in enotne višine povračil stroškov ter drugih prejemkov v zvezi z delom zaposlenih v javnem sektorju. V sklopu z zakonom in s kolektivnimi pogodbami bo urejala specifičnosti dela policistov.

Sporazum predvideva še, da bo policija dan po podpisu preklicala odpoved pogodb o ureditvi medsebojnih razmerji med policijo in sindikatoma. Sindikata pa bosta nato storila vse, kar lahko za ustavitev vseh sodnih postopkov v zvezi z odpovedjo pogodb. Pogoji dela sindikata se bodo uredili v normativnem delu kolektivne pogodbe za policiste.

Dogovor tudi glede potnih stroškov

Vlada in sindikata sta se dogovorila tudi o plačevanju potnih stroškov policistov. Če bo policist na podlagi volje delodajalca zaposlen v oddaljenem kraju, omejitev maksimalne višine mesečnega zneska povračila potnih stroškov ne bo veljala, kot to predvideva zakon za uravnoteženje javnih financ.

Po predlogu sporazuma naj bi ministrstvo za delo v roku pol leta pripravilo tudi novelo pravilnika o seznamu poklicnih bolezni, MNZ pa naj bi predlagala ustrezno ureditev za zavarovanje uslužbencev policije za primer nesreče pri delu. V primeru sprejetja nove pokojninske zakonodaje, bo vlada policiste obravnavala upoštevajoč posebne pogoje za upokojitev.

Sporazuma, ki ga je pridobila tudi STA, sicer do samega podpisa ne vlada ne sindikata ne želita komentirati.