"Fantom dam kapo dol," je po premieri v nabito polni dvorani Kina Metropol dejal znani celjski zgodovinar Tone Kregar, ki je volonterski projekt ocenil kot velik poklon vsem, ki so bili v noči na 15. december 1944 vpleteni v to zgodbo. Najbolj ganjen pa je bil seveda 91-letni Ivo Grobelnik, ki je edini še živeči osvoboditelj in zaradi katerega se je režiser Darko Nikolovski odločil posneti film. Grobelnikova izjemna karizma ga je tako prevzela, da je sestavil ekipo prostovoljcev in se lotil projekta, ki se je na začetku marsikomu zdel že v izhodišču obsojen na propad.

Toda Nikolovski in njegovi prijatelji so vse presenetili. "Delali smo s srcem in z velikim spoštovanjem do akcije in junaške šesterice osvoboditeljev," je dejal Nikolovski, ki je sicer glasbenik in s snemanjem filmov ni imel izkušenj.

Snemali so tudi v celjskih zaporih

"Priznam, da sem na začetku mislil, da bo vse lažje, da bo projekt cenejši, da ne bo potrebno vložiti toliko časa in energije. Pa ni bilo tako. Ker je v filmu sodelovalo več kot 160 ljudi, ki seveda hodijo v službo, smo lahko snemali samo ob koncih tedna. Nagajalo nam je vreme in nasploh je bilo cel kup zapletov. Zdaj, ko je film končan, sem presrečen. Tako čudovito se nisem počutil niti takrat, ko sem izdal prvo ploščo. To je najlepša izkušnja v mojem življenju," se je razgovoril režiser in se prijel za glavo, ko je beseda nanesla na denar. "Začeli smo z minus deset tisoč evri. Zdaj imamo še 6500 evrov dolga, zato o tem raje ne bi govoril. Vsi igralci smo se odpovedali honorarjem. Plačali smo samo tehnično ekipo." Pred premiero je imel hudo tremo. Najbolj ga je skrbelo, kako se bo odzval Ivo Grobelnik, ki je akcijo podrobno opisal v dveh knjigah, njegovi zapisi pa so bili podlaga za scenarij.

Prevevali so ga različni občutki

"Ker sem sodeloval pri osvoboditvi političnih zapornikov, sem seveda film gledal na drugačen način kot ostali. Prevevali so me zelo različni občutki," nam je dejal Grobelnik. "Glede na to, da so snemali amaterji in je velika večina prvič stala pred kamero, je film dobro uspel. Pomembno je, da več kot 70 odstotkov filma temelji na resničnih dogodkih. Zelo sem zadovoljen in hvaležen Darku in vsem igralcem. Zahvalil bi se jim rad tudi v imenu mojih petih prijateljev, ki so sodelovali v tej akciji in jih žal ni več med nami," je še pristavil znani Celjan, ki bo kmalu praznoval 92 let in je kljub visoki starosti še vedno v odlični formi.

Darko Nikolovski je v filmu odigral glavno vlogo. Upodobil je Rika Presingerja - Žarka. Zdaj si seveda želi, da bi vzpostavil stik s slovensko art mrežo kinematografov in naredil turnejo po Sloveniji. Prepričan je, da zgodba o Starem Piskru sodi med zgodbe slovenskega ponosa in da bi so jo že zaradi tega moralo ogledati čim več ljudi. Po premierah je z največjim užitkom sprejemal pohvale in z razumevajočim nasmehom prenesel tudi vse dobronamerne kritike. "Pomislite samo, kako odličen film bi lahko naredili, če bi imeli denar in izkušnje. Delali smo prostovoljni projekt in nismo vedeli, kaj se bo na koncu izcimilo. Vsega smo se lotili kot norci in danes se od sreče smejim, ker vem, da smo dali vse od sebe in da smo opravili dobro delo."