Rusija - Slovaška 6:2 (1:1, 3:0, 2:1)

Strelci: 0:1 Chara (Surovy, 2.), 1:1 Sjomin (Ovečkin, Dacjuk, 10.), 2:1 Perežogin (Popov, 27.), 3:1 Terešenko (Širokov, Žerdev, 33.), 4:1 Sjomin (Dacjuk, 36.), 5:1 Dacjuk (Sjomin, Ovečkin, 44.), 5:2 Chara (Surovy, Šatan, 50.), 6:2 Malkin (Nikulin, 59.).

Tekma se ni niti dobro začela, ko so številni ruski navijači med gledalci obnemeli. Slovaški kapetan Chara se je v 65. sekundi tekme odločil za strel z modre črte in plošček je zletel v zgornji kot ruskih vrat, vratar Varlamov pa je bil nemočen. Sledili so napadi Rusov, ki so želeli čim prej izenačiti. To jim je uspelo po akciji napada moštva iz Washingtona, ko je Ovečkin podal pred vrata, Semin pa je premagal slovaškega vratarja Laca. Tudi v nadaljevanju so bili bolj nevarni Rusi, a so Slovaki z obrambno igro zadržali remi, iz protinapadov pa so tudi sami nekajkrat nevarno zapretili. Razmerje v strelih v prvi tretjini je bilo 13:10 v korist Rusov.

Pričakovano so se tudi v drugi tretjini nadaljevali napadi Rusov, Slovaki pa so imeli polne roke dela z branjenjem lastnih vrat. Premoč so hokejisti v rdečih dresih kronali v 27. minuti, ko je za prvo njihovo vodstvo v finalu poskrbel prvi ruski napad, strelec pa je bil Perežogin. Kljub vodstvu so Rusi še naprej dominirali in v le vprašanje časa je bilo, kdaj bodo zadeli še tretjič. To se je zgodilo v 34. minuti, ko sta odlično protinapad izvedla Širokov in Terešenko, slednji pa je premagal Laca. Manj kot dve minuti kasneje je bilo finale skoraj že odločeno, ko je Dacjuk lepo našel Semina, ta je pridrsal sam pred slovaška vrata in dosegel še svoj drugi gol na tekmi. Razmerje v strelih v drugi tretjini je bilo 16:8 za Ruse.

Že v prvih minutah zadnje tretjine so Rusi prek Dacjuka dosegli še peti zadetek in tekma je bila odločena. Do konca tekme na ledu ni bilo več toliko napetosti, vsi pa so bolj ali manj le čakali zadnjo sireno. Chara je z drugim zadetkom na tekmi sicer poraz Slovakov nekoliko omilil, a zadnjo besedo so imeli vendarle Rusi. Najboljši igralec prvenstva Malkin je namreč dve minuti pred koncem postavil končnih 6:2 in Rusi so prvenstvo tako končali brez poraza. Razmerje v strelih v zadnji tretjini je bilo 13:13, skupno na tekmi pa 42:31 v korist Rusije.

Za Rusijo je naslov prvakov četrti po letih 1993, 2008 in 2009, upoštevajoč še nekdanjo Sovjetsko zvezo pa ima ta reprezentanca že 26 naslovov prvaka.

Malkin MVP in najboljši strelec

Med tekmo so razglasili tudi najboljše posameznike prvenstva: najkoristnejši igralec (MVP) je bil Jevgenij Malkin, ki je bil tudi najboljši strelec (12 golov in 8 podaj), poleg njega pa so v idealni postavi prvenstva še slovaški vratar Jan Laco, branilca Zdeno Chara (Slovaška) in Ilja Nikulin (Rusija) ter napadalca Patrick Thoresen (Norveška) in Henrik Zetterberg (Švedska).

V popoldanski tekmi je domača reprezentanca Finske po porazu s Čehi ostala brez medalje.