Finančnik Charles Proctor iz podjetja Edwards Wildman Palmer pravi: "Dolgo časa smo izstop iz evro skupine smatrali za nekakšen tabu. Vendar je to preteklost. Številni o tem razglabljajo in to gotovo ni več tema, ki bi jo lahko ignorirali.“

Kar Grčiji preprečuje enostaven izstop iz evrske skupine, pa je 128. člen Uradnega lista EU. Ta navaja, da imata zgolj Evropska centralna banka in Nacionalna centralna banka pravico izdajati evrske bankovce znotraj unije. "Če se Grčija odloči podati na samostojno pot s svojo valuti, bo to jasna kršitev evropske zakonodaje. Glede na to, da je Grčija predala pooblastila Uniji, da ta upravlja z valuto, sama tako nima pravice, da uvede svojo novo valuto,“ pojasnjuje Proctor.

Obstaja sicer še ena pot za izhod Grčije, vendar je ta bolj radikalna. 50. člen Lizbonske pogodbe ponuja sledeče: "Vsaka država članica se lahko odloči, da zapusti Unijo v skladu s svojimi ustavnimi zahtevami." To pa pomeni, da lahko izstopi iz skupnosti v celoti, ne pa da se odpove zgolj skupni valuti. "To pa v trenutnem času gotovo ni najbolj primerno za Grčijo,“ dodaja Proctor.

V Grčiji danes nadaljevanje pogovorov o oblikovanju vlade

Grški predsednik Karolos Papuljas bo danes z vodji večine strank z izjemo skrajne desnice nadaljeval pogovore o oblikovanju vlade in s tem za rešitev političnega zastoja, v katerem se je Grčija znašla po predčasnih volitvah 6. maja. Tako naj bi bilo že danes jasno, ali bodo Grki dobili tehnično vlado ali pa jih junija čakajo nove predčasne volitve.

(Foto: Daylife)

Papuljas je ob začetku zadnjega kroga pogovorov v ponedeljek zvečer predlagal oblikovanje tehnične vlade in nadaljevanje pogovorov danes. Po napovedih se bo grški predsednik danes zgodaj popoldne sešel s predstavniki šestih ali sedmih strank. Med njimi so voditelji konservativne Nove demokracije, socialističnega Pasoka in Demokratične leve stranke.

Po besedah predsednika Pasoka Evangelosa Venizelosa bodo skušali doseči dogovor o oblikovanju vlade, ki bi jo sestavljale ugledne in nepolitične osebnosti.

Da se bo pogovorov udeležil, je nakazal tudi vodja Demokratične leve stranke Fotis Kuvelis. Ta je sicer predtem izjavil, da dogovora o vladi ne bo brez levičarske Sirize, ki pa sodelovanje v koaliciji odklanja. Stranka namreč zavrača dogovor Grčije z Evropsko unijo in Mednarodnim denarnim skladom o mednarodnem posojilu.

Ni pa, kot kaže, med predvidenimi udeleženci današnjega sestanka skrajne desničarske stranke Zlata zora, do sodelovanja s katero imajo voditelji posameznih strank zadržke.

Pred Grčijo so tako ključni pogovori o nadaljnjem razvoju dogodkov v državi, ki se nikakor ne uspe rešiti iz globoke dolžniške krize, vse bolj pa se pogreza tudi v politično krizo.

Država je namreč več kot teden dni po predčasnih parlamentarnih volitvah, ki so potekale ob velikem nezadovoljstvu državljanov s strogimi varčevalnimi ukrepi v zameno za dogovor za mednarodno posojilo, še vedno brez vlade. V kolikor dogovora do četrtka, ko se bo sestal parlament, ne bo, Grčijo najverjetneje junija čakajo še ene volitve.

A prav ta grška politična negotovost očitno skrbi mednarodne trge in postavlja pod vprašaj nadaljnjo grško prihodnost v območju evra.

Grški predsednik svari pred tragedijo

Papuljas je omenil oceno dosedanje vlade, da Grčija nujno potrebuje opravilno vlado, če se želi izogniti bankrotu. Predsednik sicer predlaga vlado, ki bi jo sestavljali strokovnjaki.

Papuljas se je bo danes sestal s predstavniki vseh strank, razen s predstavniki skrajno desne Zlate zore, vendar so možnosti, da bi stranke sklenile dogovor o vladi, minimalne, zato se bodo Grki junija verjetno znova odpravili na volitve.

Grčija se tako po gospodarski, iz katere se ne uspe izkopati, pogreza še v politično krizo, negotovost pa skrbi njene upnice. Te opozarjajo, da morajo Atene spoštovati zaveze, dane v zameno za mednarodno finančno pomoč, zahvaljujoč kateri se je Grčija doslej izognila bankrotu.

Parlamentarne volitve so bile 6. maja, na njih pa nobena od strank ni dobila dovolj glasov za oblikovanje vlade. Levičarska stranka Siriza, ki je dosegla drugo mesto, še naprej odločno zavrača sodelovanje v kakršni koli vladi, ki bi spoštovala dane zaveze.

Če dogovora ne bo do četrtka, ko se bo prvič sestal novo izvoljeni parlament, bodo sredi junija v Grčiji nove predčasne volitve.