Le 20 odstotkov Američanov meni, da je gospodarsko stanje v ZDA dobro, kar je za 10 odstotkov manj kot v enaki anketi februarja. Takrat je ekonomijo kot dobro ocenilo 48 odstotkov demokratov, sedaj pa jih tako meni le še 31 odstotkov.

Obama dobiva najslabše ocene glede cen bencina, saj kar 65 odstotkov Američanov ne odobrava njegovega dela. Cene bencina so sicer začele padati. Potem ko so 1. aprila dosegle povprečno 3,94 dolarja za galono (3,8 litra), so sedaj nazadovale na 3,75 dolarja za galono.

Obamovega načina upravljanja gospodarstva ne odobrava 52 odstotkov Američanov, odobrava pa ga 48 odstotkov. Februarja so bili zagovorniki in nasprotniki njegovega upravljanja z gospodarstvom razdeljeni približno na pol. Tudi za naprej ni kaj pretiranega optimizma, saj kar 35 odstotkov Američanov meni, da se bo položaj glede zaposlovanja in brezposelnosti v prihodnjih mesecih še poslabšal.

Vodilni republikanci zadržani s kritikami na račun homoseksualnih porok

Vodilni republikanci Obamo kritizirajo, da je podporo homoseksualnim porokam izrazil iz političnih nagibov, da bi odvrnil pozornost od gospodarskih težav. Obama je to kritiko zavrnil že v sredo, ko je dejal, da ne more nihče predvideti političnih posledic tega dejanja.Po eni strani je Obama hudo tvegal, saj krščanska desnica doslej ni bila navdušena nad Mittom Romneyjem in pretirane mobilizacije za izvolitev nekdanjega guvernerja Massachusettsa za predsednika ZDA, ni bilo pričakovati.

"Obama se je sedaj razvil v predsednika z enim mandatom," je izjavil predsednik nacionalne organizacije za poroko Brian Brown in dodal, da je demokrate pahnil v katastrofo, ker bodo sedaj "socialni konservativci" storili vse, da izvolijo Romneyja. "Romney je od Obame dobil ključ za zmago," je dejal predsednik ameriškega sveta za raziskavo družine Tony Perkins.

Predsednik koalicije "Vera&Svoboda" Ralph Reed pa je pribil, da gre za res nepričakovano darilo Obame, ki je v času visoke brezposelnosti poteptal vrednote milijonov Američanov in zagotovil rekordno volilno udeležbo Američanov, ki so verni.

Krščanska desnica, ki je leta 2004 z množično udeležbo pomagala k ponovni izvolitvi Georgea Busha zaradi strahu pred homoseksualnimi porokami, je prepričana, da bo tudi tokrat tako. Homoseksualne poroke v ZDA dovoljuje le šest držav in prestolnica Washington. V vseh 30 državah, kjer so bili doslej referendumi o tej zadevi, so volivci podprli prepoved.

Javnomnenjske ankete sicer kažejo, da se je skupaj z Obamovim v teh letih razvilo tudi stališče Američanov, ki sedaj z minimalno večino podpirajo homoseksualne poroke, pred osmimi leti pa so jim večinsko nasprotovali. V tem je morda razlog za molk vodilnih republikancev.

Predsednik predstavniškega doma ameriškega kongresa, republikanec iz Ohia John Boehner se je v četrtek na vso moč izogibal razpravi o homoseksualnih porokah. Novinarska vprašanja je po vrsti zavračal. Ponovil je le, da je zanj poroka zveza med moškim in žensko in dejal, da naj Obama govori o tem, če želi, sam pa bo opozarjal na pomanjkanje delovnih mest.

Romneyjeva kampanja stališča uvodoma ni imela izdelanega. Svetovalec Ed Gillespie meni, da bodo homoseksualne poroke postale ključen del kampanje. Romney Obame še ne napada in ponavlja stališče, da si želi ustavne prepovedi homoseksualnih porok na zvezni ravni.

Obama je zaradi tega Romneyja napadel v Seattlu kot nazadnjaškega. Tiskovni predstavnik Bele hiše Jay Carney pa je opozoril, da bi tak amandma prvič v zgodovini vnesel v ustavo diskriminacijo. Če so vodilni republikanci zadržani, Obama to ni. V četrtek je na krilih podpore porokam obiskal tudi Los Angeles, kjer mu je igralec George Clooney organiziral sprejem za zbiranje denarja za kampanjo. Na sprejemu naj bi zbrali kar 15 milijonov dolarjev in Obama gre v ponedeljek še v New York, kjer se mu obeta podobna vsota na sprejemu v organizaciji homoseksualnih skupin.