Zgolj z dopolnilom izplen povečali za 1550 odstotkov

Davčno osnovo za nepremičninski davek predstavlja "seštevek posplošene vrednosti nepremičnin v lasti istega lastnika, ugotovljene s predpisi o množičnem vrednotenju nepremičnin". A če je bila v vladnem predlogu davčna stopnja predvidena v višini 0,1 odstotka in enaka za vse nepremičnine v skupni vrednosti nad milijon evrov, je koalicija na torkovi nočni seji parlamentarnega odbora za finance z dopolnilom stopnje zvišala in premožnejše še dodatno obdavčila.

Lastniki nepremičnin, vrednih od enega do dveh milijonov evrov, bodo obdavčeni po 0,5-odstotni stopnji, za lastnike nepremičnin, vrednih več kot dva milijona evrov, pa bo davčna stopnja znašala en odstotek vrednosti nepremičnin. Z na prvi pogled manjšo spremembo se bo izplen države zvišal za neverjetnih 1550 odstotkov.

Vlada želi z novim davkom "pridobiti dodatni proračunski prihodek od premožnejših lastnikov nepremičnin," je zapisano v obrazložitvi zakona. Iz obdavčitve bodo izvzete nepremičnine, ki se uporabljajo za poslovno in industrijsko rabo ter javni namen. "Namen dajatve glede na navedeno torej ni dodatno obremeniti gospodarstvo," zagotavljajo na ministrstvu, pa čeprav bo k plačilu davka, kot omenjeno, zavezanih 1300 pravnih oseb.

Novi nepremičninski davek bo po pričakovanjih finančnega ministrstva tako plačevalo skupaj 2300 davčnih zavezancev, a le do leta 2014, ko bo davek nehal veljati. V letošnjem letu jim bodo odmerili polovico davčne obveznosti - po vrednosti na dan 1. junij -, kar pomeni, da bi se v proračun steklo 80 milijonov evrov. V prihodnjih dveh letih bo obveznost obračunana v celoti, dve leti in pol trajajoč ukrep pa bi proračunsko blagajno tako okrepil za 400 milijonov evrov.

Skupna davčna osnova znaša 9,7 milijarde evrov

Po pojasnilih Geodetske uprave (Gurs) je v Sloveniji 2627 lastnikov nepremičnin v skupni vrednosti od enega do dveh milijonov evrov. Skupna vrednost takih nepremičnin znaša 3,57 milijarde evrov. Lastnikov nepremičnin v skupni vrednosti prek dveh milijonov evrov je 2368, skupna vrednost njihovih nepremičnin pa znaša 39,68 milijarde evrov. "Izjeme, za katere predlog interventnega zakona ne predvideva obdavčitve, niso upoštevane," so pojasnili v Gursu.

Skupna vrednost nepremičnega premoženja takih lastnikov, kot so zapisali v vladi, znaša kar 43,3 milijarde evrov, kar predstavlja okoli četrtino posplošene tržne vrednosti vseh nepremičnin v državi. Ob upoštevanju izjem se ocenjena davčna osnova za protikrizni davek sicer znatno zniža, in sicer na 9,7 milijarde evrov. Glede na to, da je po podatkih Gursa nekaj manj kot 5000 lastnikov nepremičnin, skupaj vrednih več kot milijon evrov, bo izjema torej veljala za 2700 lastnikov.

Nepremičnin, vrednih od enega do dveh milijonov evrov, je v Sloveniji sicer 3500, njihova skupna vrednost pa znaša 4,83 milijarde evrov. Nepremičnin, ki so vredne več kot dva milijona evrov, je 2920, njihova skupna vrednost pa znaša nekaj več kot 18 milijard evrov. S tem, ko je vlada davčno obveznost vezala na lastnike nepremičnin v skupni vrednosti prek milijona evrov, je tako očitno davčno osnovo znatno povečala.

katja.svensek@dnevnik.si