Samo aprila je postalo brezposelnih 2031 trajno presežnih delavcev oziroma stečajnikov, medtem ko je v prvih štirih letošnjih mesecih na ta način brez dela ostalo 7739 ljudi. Na zavodu za zaposlovanje se je sicer letos na novo prijavilo 32.283 brezposelnih oseb, kar je 6,6 odstotka manj kot lani. Več kot polovica na novo prijavljenih (16.957) je na zavodu zaradi izgube zaposlitve za določen čas, dobrih tri tisoč pa je bilo v prvi tretjini leta iskalcev prve zaposlitve.

Ob teh številkah ne preseneča, da se je skupno število brezposelnih aprila v primerjavi z marcem znižalo za 1775 oseb, na 109.084. Od januarja, ko je število brezposelnih poskočilo za 3211, na doslej rekordnih 115.965 oseb, je delo poiskalo 6881 oseb več, kot pa ga izgubilo.

Kljub temu na zavodu za zaposlovanje hkrati opozarjajo, da se je ponudba dela krči. Delodajalci so aprila v primerjavi z marcem razpisali skoraj 14 odstotkov manj prostih delovnih mest (13.965), skromnejšo ponudbo zaposlitev pa je mogoče zaznati tudi v vseh prvih štirih mesecih. Delodajalci so namreč do konca aprila iskali okoli 59.000 novih delavcev, kar je skoraj štiri odstotke manj kot v enakem obdobju lani. Zaradi tega ne preseneča dejstvo, da se povprečni čas brezposelnosti le še podaljšuje. Na zadnji dan aprila je bila brezposelna oseba brez dela povprečno že 1 leto, 10 mesecev in 4 dni, še konec lanskega aprila pa dva meseca in pol manj.

Po zadnjih podatkih lahko brezposelni najhitreje pridejo do dela na vzhodu Slovenije. V območnih službah Maribor, Murska Sobota, Ptuj in Velenje se je namreč število brezposelnih samo v preteklih treh mesecih znižalo za približno 4000 oseb. Čeprav je trend zniževanja stopnje brezposelnosti prisoten po vsej Sloveniji, pa je z izjemo omenjenih območij precej počasnejši. V Ljubljani se je število brezposelnih v zadnjih treh mesecih denimo znižalo za okoli 800, a je v glavnem mestu brez dela še naprej več kot 27.000 ljudi.