Poročilo predstavlja politično orodje, s katerim želi Evropski parlament zagotoviti spoštovanje določil šestega in sedmega člena Pogodbe o Evropski uniji, ki govorita o spoštovanju človekovih pravic in ukrepih zoper kršitve držav članic.

"Gre za primer najhujših kršitev človekovih pravic na evropskih tleh v mirnem času, ki so jih v veliki meri omogočila ravnanja držav članic EU," je poudarila poročevalka v senci, evropska poslanka Tanja Fajon (SD/S&D). Po njenem mnenju je treba poslati jasno sporočilo, da morajo vse države članice sprejeti skupno odgovornost, saj so kot podpisnice deklaracije o človekovih pravicah sprejele odgovornost varovanja teh pravic in preprečevanja vseh oblik njihovih kršitev, so sporočili iz pisarne poslanke.

Fajonova še ocenjuje, da je v EU nujen strožji in bolj učinkovit nadzor nad delom nacionalnih obveščevalnih služb. Pri tem predlaga, da bi to nalogo lahko prevzel Evropski parlament, če za to obstaja pravna podlaga. Njen pogled so podprli številni člani odbora, ki so se strinjali, da je treba v sodelovanju z nacionalnimi parlamenti premisliti možnosti za vzpostavitev trajnega nadzora nad delovanjem obveščevalnih služb v državah EU.

Cia naj bi tajne zapore, kjer so med drugim zasliševali teroristične osumljence, imela v več državah članicah EU. Med njimi so Poljska, Litva in Romunija.