Virant je ocenil, da je na gospodarskem področju veliko manevrskega prostora, še posebej na področju menjave in investicij, kjer bi državi sodelovanje lahko še poglobili. Podobno sta se strinjala tudi Janša in Topallijeva, ki sta ocenila, da so odnosi med državama zelo dobri in brez odprtih vprašanj, dobro politično sodelovanje pa bi lahko okrepili s povečanjem blagovne menjave in investicijskega sodelovanja, so sporočili iz kabineta predsednika vlade.

Predsednik slovenske vlade je izrazil tudi podporo evropski perspektivi Albanije, Virant pa je čestital Albaniji za uspešno izvedeno vizumsko liberalizacijo, ki je bila uveljavljena lani in predstavlja enega večjih uspehov na poti priključevanja v evropske integracije. Poudaril je, da Slovenija podpira Albanijo, kot tudi vse druge države Zahodnega Balkana na njihovi poti v EU. Izrazil je željo, da bi Albanija uspešno izvedla vse potrebne reforme ter čim prej dobila status kandidatke, so sporočili iz DZ.

Albanija pričakuje status kandidatke za vstop v EU že oktobra

Topallijeva se je zahvalila za aktiven prispevek Slovenije v postopku vizumske liberalizacije ter za podporo pri priključevanju EU. Pojasnila je, da se je politični položaj v Albaniji po politični krizi, ki je sledila parlamentarnim volitvam leta 2009, sedaj normaliziral in da zadnjih osem mesecev opozicija aktivneje sodeluje pri glasovanju v parlamentu.

Na ta način so bili v tem času sprejeti že nekateri zakoni, nujni za uspešen proces evropske integracije, je pojasnila Topallijeva. Dodala je, da pričakujejo, da bi Albanija oktobra lahko že pridobila status kandidatke za vstop v EU.

Albanija ni v recesiji, a čuti krizo

Predsednika obeh parlamentov sta spregovorila tudi o aktualni politični in gospodarski situaciji v obeh državah, so še sporočili iz DZ. Topallijeva je izpostavila, da Albanija ni v recesiji, da pa je kriza ni obšla. Ohranjanje gospodarske rasti daje državi zagon, da aktivno dela na reformah in konsolidaciji javnih financ, je dejala.

Predsednik DZ pa je povedal, da je ravno ta teden ključen za Slovenijo. DZ bo konec tedna sprejemal številne varčevalne ukrepe za uravnoteženje javnih financ, ki so po njegovem mnenju nujni za ponoven zagona gospodarstva. Topallijeva se je z Virantom strinjala, da je varčevanje v teh kriznih časih nujno in izrazila upanje, bo Slovenija uspešna na svoji zastavljeni poti gospodarske oživitve države.