Semolič je na novinarski konferenci pojasnil, da so v ZSSS takoj po prejemu vladnih varčevalnih ukrepov vlado obvestili, da se z njimi ne strinjajo, vendar pa so ob tem izrazili pričakovanje, da bo vlada odstopila od nekaterih predlogov, ki bi po mnenju ZSSS "pregrobo posegli v pravice ljudi".

V primeru ignorance njihovih predlogov so vladi že v začetku napovedali referendum, je dejal Semolič. V mesecu dni intenzivnih pogajanj so pri nekaterih vprašanjih uspeli zbližati stališča, vlado pa so omehčali, da z dopolnili popravi predlagane ukrepe, je dejal.

Če bo zakon za uravnoteženje javnih financ sprejet z dogovorjenimi amandmaji, potem bodo po Semoličevem mnenju odpadli tudi razlogi, da niso pristali na sklenitev socialnega razuma. Ta bi lahko bil tako sklenjen do konca julija. Kljub temu pa predlagani zakon po njegovem mnenju ni dober.

Tisto, kar je vlada za pogajalsko mizo obljubljala, je v večini tudi izpolnila s predlaganimi dopolnili, je ocenil Semolič. "Če bodo ti amandmaji sprejeti v DZ, potem ni potrebno, da gremo v postopke za razpis referenduma," je poudaril.

ZSSS še vedno kritična

ZSSS tako še vedno ostaja kritična do nekaterih predlogov zakona, pri tem pa je Semolič izpostavil predloge zakona, ki se bodo lahko spremenili šele, ko bo v Sloveniji prišlo do rasti bruto domačega proizvoda (BDP) nad 2,5 odstotka. "Menimo, da to ni dobra rešitev, saj se glede na čas krize to lahko odmakne v nepredvidljivo prihodnost," je poudaril.

Izpostavil je tudi višino letnega dodatka za upokojence. Kljub temu da je na tem področju prišlo do nekaterih sprememb, pa vlada po njegovem mnenju trmasto vztraja, da je meja za prejemanje letnih dodatkov pokojnina v višini 622 evrov. "Ta meja bi morala biti mnogo višja," je dodal. Ob tem je izrazil upanje, da bi se to ob sprejemanju zakona lahko še popravilo z amandmaji.

Prav tako v ZSSS nasprotujejo zmanjšanju omejitve porodniških nadomestil iz 2,5-kratnika povprečne mesečne plače na 1,5-kratnik. Semolič je prepričan, da vlada vztraja pri varčevanju na že tako ranljivi skupini.

ZSSS je v pogajanjih z vlado uspela doseči dogovor, da bo ta pustila nespremenjeno višino denarnih nadomestil za čas brezposelnosti, predvsem za starejše. Dogovor so dosegli tudi pri višini minimalnega osebnega dohodka, ki mehča sprva predlagano "kruto pravilo, da bi se minimalni osebni dohodek zamrznil do leta 2014", je pojasnil Semolič. Po novem predlogu bi se ta dvakrat letno usklajeval z inflacijo.

2. maj bo ostal

Na področju zdravstva bo nadomestilo za nego družinskih članov, ki bi se po prvotnem predlogu znižalo za 10 odstotkov, sedaj ostalo nespremenjeno. Prav tako bo ostalo nespremenjeno nadomestilo v primeru poklicnih bolezni in poškodb pri delu. Ob tem je Semolič še izpostavil, da so politike uspeli prepričati tudi, da 2. maj pustijo za dela prost dan.

Izvršni sekretar ZSSS Andrej Zorko je pojasnil, da so z vlado uspeli doseči kompromis, da bo večji del predlogov na področju socialne politike iz trajnih spremenjen v začasne. Z vlado so se tudi dogovorili, da bo za drugega otroka 70 odstotkov plačila za vrtec še vedno subvencionirala država. Zorko je poudaril, da nespremenjen ostaja tudi porodniški dopust, medtem ko bo starševski dopust 90-odstotno sofinanciran. Prvotni predlog je bil, da bi bil prvih šest mesecev sofinanciran 90-odstotno, nato pa 80-odstotno.

Ob tem je dodal, da od vlade pričakujejo, da bodo socialnim partnerjem predložili program za spodbujanje gospodarstva in investicij. "Zgolj sprejetje zakona o uravnoteženju javnih financ ne bo rešilo krize, če temu zakonu ne bo sledil zagon gospodarstva," je poudaril. Izrazil je še pričakovanje, da bo vlada v prihodnje še znižala financiranje političnih strank in verski skupnosti.

Sekretar ZSSS Milan Utroša je pojasnil, da se je sicer prvič v zgodovini zgodilo, da so se sindikati z vlado ločeno pogajali o istem zakonu, vendar pa to ne pomeni, da sindikati niso enotni ali pa da se ZSSS odpoveduje referendumskim aktivnostim. Dokončno odločitev o tem bodo namreč sprejeli, ko bodo videli, kakšen bo na koncu sprejeti zakon. Utroša je še izrazil pričakovanje, da se bodo tudi sindikati javnega sektorja do četrtka uspelo dogovoriti z vlado.