Toda to očitno ni bil dovolj velik korenček, da bi privabil stranke, ki varčevalnim ukrepom in diktatu EU nasprotujejo. Samaras je namreč imel na voljo za sestavo nove koalicije tri dni časa. A je že po prvem krogu pogovorov z manjšimi strankami "ugotovil, da gre za nemogočo misijo", in hitro obupal. Nova demokracija, ki je pred volitvami skupaj s socialistično stranko Pasok sestavljala vladajočo koalicijo, je sprejela ostre varčevalne ukrepe v zameno za mednarodno pomoč. Volilci, ki se z varčevanjem niso strinjali, so se na nedeljskih volitvah strankama maščevali in jima skupno namenili 32,4 odstotka glasov, medtem ko sta jih leta 2009 zbrali 77,4.

Večine v parlamentu Samaras ne more sestaviti brez strank, ki so nasprotovale varčevalnim ukrepom in jih je podprlo okoli 50 odstotkov volilcev. Med njimi je tudi levičarska stranka Siriza, ki se je uvrstila na drugo mesto s 16,6 odstotka glasov in je že prej zavrnila vstop v vlado ter sporočila, da bo poskušala oblikovati lastno koalicijo. "Ne more biti vlade rešitve naroda. Podpis sporazuma za mednarodno posojilo ni rešitev, ampak tragedija," je dejal vodja stranke Aleksis Cipras. Obenem je napovedal, "da bodo poskusili izčrpati vse možnosti, da dosežejo sporazum, in sicer najprej z levico". A tudi to meji na čudež. Kajti Sirza si je že vrsto let v laseh z grško komunistično partijo, s skrajno nacionalistično Zlato zoro pa jim ne pride na misel sodelovati.

Reakcija Merklove in borz

Nemška kanclerka Angela Merkel je čestitala novemu francoskemu predsedniku Françoisu Hollandu, ga povabila v Berlin, a tudi zavrnila njegov poziv k reviziji fiskalnega pakta. Novi grški vladi, kakršna koli že bo, pa je sporočila, da mora nadaljevati implementacijo varčevalnih ukrepov in strukturnih reform. Evropske borze so po volitvah še naprej v rdečih številkah. Borza v Atenah je doživela 8,2-odstotni padec, vlagatelji pa so po poročanju tujih tiskovnih agencij zaskrbljeni glede nadaljevanja varčevalnih ukrepov, ki sta jih v zameno za mednarodno pomoč EU, Mednarodnega denarnega sklada in Evropske centralne banke sprejeli koalicijski stranki, Pasok in konservativna Nova demokracija.