Merklova je v luči nedeljskega drugega kroga predsedniških volitev v Franciji, za katerega javnomnenjske raziskave napoveduje zmago socialista Francoisa Hollandea, ki se zavzema za umik francoskih vojakov iz Afganistana do konca letošnjega leta, dejala, da si bo Nemčija prizadevala, da bodo zavezniki ravnali tako, kot je bilo dogovorjeno v Natu, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Rasmussen pa jo je dopolnil, da je Francijo vedno imel za "zaupanja vrednega zaveznika". "Na koncu bodo vsi zavezniki spoštovali temeljno načelo: skupaj noter in skupaj ven," je še dodal prvi mož Nata. Tako nemška kanclerka kot Rasmussen sta poudarila, da lahko Afganistan tudi po letu 2014 računa na mednarodno pomoč.

Še pred vrhom Nata v Chicagu, ki bo konec maja, bo Berlin obiskal tudi afganistanski predsednik Hamid Karzaj. Predvidoma bo to 15. maja, napoveduje dpa.

Nemška kanclerka in generalni sekretar Nata sta danes odgovorila tudi na ruske pomisleke glede načrtovanega protiraketnega sistema, ki bo prav tako ena od osrednjih tem chicaškega vrha Nata. Protiraketni sistem "ni usmerjen proti Rusiji", z ukrepi, ki bodo namenjeni spodbujanju zaupanja, pa naj bi Rusijo v to tudi poskušali prepričati, je dejala Merklova. Rasmussen pa je zagotovil, da protiraketni sistem ni tako tehnično konstruiran, da bi "Rusijo na kakršen koli način ogrožali". "Nato nima nobenega političnega namena, da bi napadel Rusijo," je zatrdil.