Vlada je tako včeraj zavrnila zadnji sindikalni predlog 8-odstotnega znižanja plač, češ da na manj kot na 10-odstotno znižanje ne more pristati, prav tako vztraja pri zmanjšanju mase za regres za polovico. Je pa po besedah državnega sekretarja Aleša Živkoviča predlagala spremembe glede povračila stroškov za prevoz na delo in morebitno nižanje vplačil premij za dodatno pokojninsko zavarovanje.

Sindikalna stran naj bi se do vladnega predloga sicer dokončno opredelila danes na zaključnih pogajanjih, vendar je po Štrukljevih besedah malo verjetno, da bi z vlado dosegli dogovor. Nasprotno so se sindikati pripravljeni še naprej pogovarjati o spreminjanju standardov in normativov v šolstvu, vendar vztrajajo, da se to področje izvzame iz interventne zakonodaje in obravnava ločeno, saj "gre za sistemske spremembe, ki jih je treba obravnavati resno, z določenim razmislekom ter strokovnimi stališči in mnenji". Minister za izobraževanje, znanost, kulturo in šport Žiga Turk je po pogajanjih poudaril, da je ministrstvo sindikalni strani predložilo nov velik in uravnotežen paket ukrepov na področju vrtcev, osnovnega in visokega šolstva ter znanosti, ki se približuje interesom druge strani in prinaša tem področjem dodatnih 40 milijonov evrov.

Po besedah ministra za pravosodje in javno upravo Senka Pličaniča naj bi bil danes zadnji dan pogajanj, v ponedeljek pa se izteče tudi rok za vložitev dopolnil k predlogu zakona za uravnoteženje javnih financ, ki naj bi ga državni zbor predvidoma obravnaval 10. maja. Če dogovora med vlado in sindikati ne bo, Štrukelj napoveduje, da bo razprava sindikatov zagotovo tekla tudi o začetku postopka za naknadni zakonodajni referendum.