Napad, ki se je zgodil v zgodnjih jutranjih urah, so izvedli neznani nasilneži, ki so se s kamni, kiji in molotovkami spravili na nekaj sto protestnikov, ki so od sobote taborili pred obrambnim ministrstvom.

Neimenovani predstavniki varnostnih služb, ki so s posredovanjem prekinile nasilje, sicer trdijo, da so se napadi na posamezne protestnike dogajali vse od sobote. Dogajanje naj bi spremljali policisti in vojaki, ki pa niso posredovali, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Veliko protestnikov je podpornikov skrajno konservativnega islamista Hazema Salaha Abuja Ismaila. Volilna komisija je zavrnila njegovo kandidaturo za bližnje predsedniške volitve, ker ima njegova mati poleg egiptovskega tudi ameriško državljanstvo, česar egiptovska volilna zakonodaja ne dovoljuje.

Od odstopa Mubaraka vrsta incidentov

Današnje nasilje le nekaj tednov pred predsedniškimi volitvami je najnovejše v vrsti incidentov, ki po odstopu dolgoletnega avtoritarnega predsednika Hosnija Mubaraka februarja lani in začasnem vojaškem prevzemu oblasti kalijo mir v Egiptu. Protestniki vztrajno zahtevajo, da vojska oblast preda civilni družbi še pred 1. julijem, ko naj bi to storila po lastnih zagotovilih.

Štirje kandidati za predsedniške volitve sta zaradi današnjega nasilja prekinila predvolilni kampanji. Za to potezo sta se med drugim odločila kandidat Muslimanske bratovščine Mohamed Mursi, ki bo kampanjo za 48 ur prekinil v znak solidarnosti s protestniki, ter njegov glavni islamistični tekmec Abdel Moneim Abul Fotuh.

Vojska bi oblast lahko predala že 24. maja

Na današnji incident se je odzvala tudi egiptovska vojska. Vrhovni vojaški poveljnik Sami Enan je izjavil, da bi vojska oblast lahko predala že 24. maja in ne 1. julija, če bo končni zmagovalec volitev, ki bodo potekale 23. in 24. maja, znan že po prvem krogu glasovanja.

Če nihče od kandidatov ne osvoji potrebne večine glasov, se bodo Egipčani na volišča ponovno odpravili 16. in 17. junija, ko je predviden drugi krog volitev.