Poročilo neprofitne organizacije CPJ s sedežem v New Yorku med države z najhujšimi kršitvami medijske svobode poleg omenjenih uvršča še Eritrejo, Ekvatorialno Gvinejo, Uzbekistan, Mjanmar, Savdsko Arabijo, Kubo in Belorusijo, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Poročilo, predstavljeno danes, ugotavlja, da deset držav uporablja najrazličnejše oblike cenzure, od bolj "prefinjenih", kot je blokada svetovnega spleta in satelitskih programov v Iranu, do strogih sistemskih regulativ v Savdski Arabiji ali Belorusiji.

V Eritreji so denimo dovoljeni zgolj državni mediji, ki jih nadzoruje ministrstvo za informiranje, novinarji pa nimajo nikakršne uredniške svobode, pač pa prispevke pripravljajo po navodilih. Stroge kazni so predvidene za tiste, ki novice iz države posredujejo v tujino.

V Siriji in Iranu pa so nadzor nad mediji od lani še poostrili. Poleg tega je bilo v Siriji pri opravljanju svojega dela od lanskega novembra ubitih najmanj devet novinarjev, pri čemer obstajajo sumi, da je bila v njihove umore vpletena sirska oblast. Iran je poznan po najhujši cenzuri svetovnega speta, oblast pa tudi množično zapira kritične novinarje.

Severnokorejske oblasti nadzorujejo vsebino 12 najpomembnejših časnikov ter 20 revij in televizijskih in radijskih postaj. Do svetovnega spleta ima dostop le vladajoča elita, medtem ko ima širša javnost dostop le do informacij državnih medijev.

Poročilo CPJ sicer med državami, ki so najhujše kršiteljice medijske svobode, omenja še Azerbajdžan, Etiopijo, Kitajsko, Sudan, Turkmenistan in Vietnam.