Nobena od strani, vpletenih v konflikt v Siriji, tako ne spoštuje dogovora o premirju, vendar prisotnost mednarodnih opazovalcev prispeva k izboljšanju razmer, je na novinarski konferenci na sedežu ZN zatrdil Ladsous.

Da imajo mednarodni opazovalci "pomirjevalni učinek" na sicer zelo negotovo ozračje v Siriji, je danes zatrdil tudi vodja opazovalne misije ZN v Siriji, generalmajor Robert Mood, in s tem skušal utišati kritike, ki opazovalni misiji ZN v Siriji (Unsmis) očitajo počasno napredovanje.

"Ni lahko in vidimo - po dogajanju, po eksplozijah, po strelih - da je premirje resnično krhko. Ne zdrži," je še povedal Mood. Kot je napovedal, se bo število mednarodnih opazovalcev v Siriji v prihodnjih dneh podvojilo.

Po navedbah 24 mednarodnih opazovalcev, ki trenutno spremljajo spoštovanje premirja v Siriji, sirska vojska v mestih še vedno uporablja topništvo, oklepna vozila in drugo orožje, je povedal Lasdous. Sirija sicer zagotavlja, da so oklepna vozila razorožena, česar pa opazovalci niso mogli preveriti, je še dejal.

ZN so medtem sestavili seznam 150 mednarodnih opazovalcev za 300-člansko misijo, ki naj bi nadzorovala izvajanje premirja v Siriji. Po Lasdousovih besedah je Damask zavrnil vizume trem od 150 predlaganih opazovalcev. Sirsko zunanje ministrstvo te navedbe sicer zavrača.

Sile režima sirskega predsednika Bašarja al Asada so medtem v torek obstreljevale vas v provinci Idlib. V napadu je po navedbah aktivistov Sirskega observatorija za človekove pravice umrlo deset ljudi, med njimi devet članov ene družine.

V spopadih z uporniki v provinci Deir al Zur pa je bilo ubitih 12 vojakov al Asadove vojske, še devet oseb pa je umrlo v nasilju drugod po državi.

Nasilje se nadaljuje tudi danes. V provinci Alep na severu države je bilo v napadu upornikov ubitih 15 al Asadovih vojakov in dva upornika.

Mednarodna skupnost medtem zaostruje sankcije proti sirskemu režimu. Ameriški predsednik Barack Obama je finančno ministrstvo v torek pooblastil za pregon fizičnih in pravnih oseb, ki kršijo obstoječe sankcije proti Siriji in Iranu.

Ministrstvo bo tako odslej lahko javnosti razkrivalo podatke o osebah, ki se izmikajo sankcijam in jim prepovedalo dostop do ameriškega finančnega in ekonomskega sektorja.

Organizacija za človekove pravice Human Rights Watch (HRW) pa je danes izdala poročilo o dogajanju v Siriji pred uradnim začetkom premirja 12. aprila. V njem ugotavlja, da je sirska vojska v provinci Idlib zagrešila več vojnih zločinov in da so spopadi v Idlibu dosegli raven oboroženega konflikta. Na območju bi tako morala veljati načela mednarodnega humanitarnega prava, opozarja HRW.