Semolič je ponovil že večkrat izrečene besede, da krize, ki pretresa Slovenijo in Evropo, niso povzročile delavske plače, pokojnine in socialne pravice, temveč pohlep kapitala po neizmernih dobičkih, ki ni videl in ne vidi delavcev. To je vir zla v Sloveniji in Evropi in to je treba spremeniti, ne pa socialne države, je bil jasen.

"To ni prava pot, to je pot v revščino"

Slovenija in Evropa po njegovih besedah ne potrebujeta fiskalnih paktov in fiskalnih pravil, temveč dogovor o tem, kako priti do novih delovnih mest, kako dati perspektivo mladim in kako znižati brezposelnost. To je pravi problem, ne pa domnevno preobilje socialnih pravic, je dodal.

Zaradi tega ima 1. maj letos zanj še posebno sporočilo, in to je, da se je treba prav za vsako delavsko pravico boriti, saj nobena ni večna in podarjena.

V imenu ZSSS je znova izrazil nasprotovanje ukrepom, ki želijo prizadeti upokojence, brezposelne, zaposlene starše. Sindikati po njegovih besedah nasprotujejo "marsičemu, kar klesti socialno državo". "To ni prava pot, to je pot v revščino," je opozoril in ocenil, da se s tem ne bo ustvarilo prav nobenega delovnega mesta.

Izrazil je tudi nasprotovanje posegom v javni sektor. Semolič ne razume, kako vlada in delodajalci ne dojamejo, da ni dobrega in močnega gospodarstva brez kakovostnega javnega sektorja in da po drugi strani ni kakovostnega javnega sektorja brez dobrega in močnega gospodarstva. "Politiki želijo spreti ljudi med seboj, a ne damo se in temu nasprotujemo," je dejal.

Vlada naj prisluhne ljudem

Alternativo poti varčevanja in krčenja socialnih pravic sindikati vidijo v razvijanju industrije, odpiranju novih delovnih mest in reševanju težav današnjega dne z več znanja in z novimi tehnologijami.

Zato je vlado pozval, naj prisluhne ljudem in sindikatom in ne gre predaleč. "Sedaj greste predaleč," je bil jasen.

Semolič se ni mogel izogniti niti predlogu po ukinitvi 2. januarja in 2. maja kot dela prostih dni. Tudi ta predlog je zanj korak predaleč, s tem ko bi delavci delali dva dodatna dneva pa po njegovem prepričanju ne bi dobili niti evra višje plače. "Živela 1. in 2. maj," je zato sklenil.

Na Rožniku se je tradicionalno zbrala množica obiskovalcev vseh starosti, ki se je v teku večera še povečevala. Takoj po Semoličevem nagovoru so na jasi pod cerkvijo Marijinega obiskanja zakurili tradicionalni kres, zbrane pa zabava mednarodna zasedba pretežno rokerskih glasbenih skupin.