Po ocenah mjanmarskih oblasti naj bi v Mjannmaru živelo okoli 60 milijonov ljudi.

Ban se sicer mudi na tridnevnem obisku v Mjanmaru. Danes se je že srečal z mjanmarskim predsednikom Theinom Seinom, nagovoril pa je tudi mjanmarski parlament.

"Prisrčno vas pozdravljam v imenu mjanmarskega naroda," je ob začetku srečanja z Banom v predsedniški rezidenci dejal mjanmarski predsednik. O ostalih podrobnostih njunih pogovorov tuje tiskovne agencije še ne poročajo.

V nagovoru v parlamentu pa je generalni sekretar ZN zahodne države pozval, naj še bolj omilijo sankcije proti Mjanmaru in tako izkažejo podporo reformnim prizadevanjem v državi.

"Pozdravljam vse dosedanje dejavnosti mednarodne skupnosti, a potrebno je storiti še več. Mednarodno skupnost danes pozivam, da nadaljuje z odpravo, preklicem ali omilitvijo trgovinskih omejitev in drugih sankcij," je po poročanju francoske tiskovne agencije AFP dejal Ban.

Po napovedih naj bi se generalni sekretar v torek srečal tudi z Nobelovo nagrajenko za mir, opozicijsko voditeljico Aung San Suu Kyi. Slednja danes ni bila v parlamentu, saj njena stranka zaradi nasprotovanja besedilu zaprisege še ni sodelovala v delu parlamenta.

Na aprilskih nadomestnih volitvah je namreč slavila njena Narodna liga za demokracijo (NLD), a njeni poslanci nasprotujejo besedilu zaprisege, s katero se poslanci obvežejo, da bodo "varovali" ustavo. Suu Kyi in njeni poslanci so želeli namesto besede "varovati" v zaprisegi besedo "spoštovati".

Kot je danes po poročanju ameriške tiskovne agencije AP sporočila Suu Kyi, se bodo ona sama in poslanci NLD v sredo udeležili zasedanja parlamenta. "Politika je stvar vprašanja daj - dam. Ne predajamo se, mi samo spoštujemo želje naroda. Izpolnjujemo željo ljudi, ki si želijo NLD v parlamentu," je še dejala.