"Problem poklicnih bolezni je v Sloveniji neviden," je na današnji novinarski konferenci dejala Lučka Böhm iz zveze. "Ne vemo, kdo umre zaradi poklica. Ni alarmnega zvonca, ki bi nas opozarjal na nevarnosti," je dodala. V letu 2011 je bila na inšpektorat za delo prijavljena ena sama poklicna bolezen, je navedla.

Predsednik ZSSS Dušan Semolič je pri tem zagotovil, da bodo pri pogajanjih za socialni sporazum zahtevali, da se register poklicnih bolezni pripravi.

V Sloveniji je bilo lani 12.785 nezgod pri delu. V njih je umrlo 25 ljudi, od tega 24 moških in ena ženska. Evropska agencija za varnost in zdravje pri delu pa ocenjuje, da v Sloveniji zaradi posledic poklicnih bolezni na leto umrle 681 ljudi.

V gradbeništvu je bilo lani smrtnih nesreč pri delu manj kot prejšnja leta, povečalo pa se je število žrtev nesreč pri delu v gozdarstvu, navajajo v ZSSS.

Po podatkih vrhovnega sodišča je bilo leta 2010 po členu kazenskega zakonika, ki določa kazniva dejanja glede ogrožanja varnosti pri delu, obsojenih 16 ljudi. Po podatkih vrhovnega državnega tožilstva pa je bilo lani vloženih 53 ovadb. "Razveseljivo je, da se v sodnem sistemu razvija občutljivost za tovrstna kazniva dejanja," je dejala Böhmova.

"Vsa tveganja na delovnem mestu so preprečljiva," je opozorila. "Če se zgodi nesreča pri delu s smrtnim izidom, se je treba vprašati, ali je delodajalec res storil vse, da bi nesrečo preprečil," pravi.

Letošnji svetovni dan varnosti in zdravja pri delu, 28. april, bo potekal pod geslom Za varnost in zdravje v zelenem gospodarstvu. Mednarodna konferenca svobodnih sindikatov (ICFTU) pa je v letu 1996 uvedla 28. april tudi kot svetovni dan spomina na umrle in poškodovane delavce.