Včerajšnji prvi izredni kongres je bil komajda sklepčen, po statutu stranke je sklepčen namreč, če se ga udeležili tretjina članstva, v dvorani pa je sedelo 35 odstotkov članstva. A Virantu to ni povzročalo pretiranih preglavic. »Nič manj nas ni kot na ustanovnem kongresu, najbolj zvesti držimo skupaj in gremo naprej,« je povedal zbranim, izognil pa se ni niti položaju v koaliciji.

V stranki so se zavedali, da koalicija z SDS ne bo idilična, a si z njo delijo vsaj skupen pogled na reševanje javnih financ, medtem ko so v primerjavi z največjo koalicijsko stranko »mnogo liberalnejši,« je povedal Virant in nekaj krepkih besed usmeril predvsem proti »neposlušni« opoziciji. Pohvalil je napore samega predsednika stranke SD Boruta Pahorja, ne pa tudi njegovih poslancev (mnogi vnosu fiskalnega pravila nasprotujejo, op. p.) za trud za sprejetje fiskalnega pravila, pokritiziral pa prvaka Pozitivne Slovenije Zorana Jankovića. Ko ga opazuje, je Virant namreč vedno bolj prepričan, da so se odločili prav, ko so vstopili v koalicijo z Janšo.

»Imam občutek, da opozicija ta trenutek noče pristopiti k reševanju ključnega problema države, in sicer proračunskega deficita. Nimamo ustavne večine, ni pripravljenosti za skupno iskanje poti k uravnoteženju proračuna,« je povedal Virant in ocenil, da bo koalicija zdržala do konca, a so pred njo še težke preizkušnje.
Podpredsednika stranke sta postala Janez Šušteršič in Aleksandra Predan Markovič. Iz strankinega statuta so črtali določilo, po katerem je lahko član stranke Državljanska lista tudi član kakšne druge politične stranke. Ostaja pa določba, da lahko na sejo sveta stranke vabijo tudi druge udeležence, »ki utegnejo prispevati h kakovosti obravnave posameznega vprašanja«. Novost statuta pa je tudi častno razsodišče. Naloga slednjega bo presojanje o morebitni izključitvi člana stranke, ki denimo krši statut ali program stranke.

Včeraj pa je tudi postalo jasno, da poslanec Ivan Vogrin, ki je nedavno izstopil iz poslanske skupine Državljanske liste, še vedno ostaja član stranke. »Ni se nam zdelo pomembno, da ga mečemo iz stranke, od njega smo se s predlogom za odstop z mesta poslanca že distancirali, kar se mene tiče, je stvar urejena,« je komentiral Virant.

S kongresom so se po Virantovih zagotovilih profilirali kot sredinska stranka z močnimi liberalnimi elementi, se reorganizirali, še več energije pa bodo odslej namenjali regijski in lokalni organiziranosti, da bi dokazali, da niso projekt, ustvarjen za samo ene volitve.

Po besedah vodje poslanske skupine Državljanske liste Riharda Branislja je za stranko turbulentnih šest mesecev, kljub temu se jim je v slovenskem političnem prostoru uspelo zgledno pozicionirati.