V pozivu je opozicija župana posvarila, naj zaradi očitnih nezakonitosti takoj ustavi izvajanje odloka o nadomestilu za uporabo stavbnega zemljišča in na naslednjo sejo uvrsti predlog enoletnega moratorija na izvajanje odloka. Civilna pobuda pa že poziva prizadete občane, da se te seje množično udeležijo tudi sami.

Sporni odlok je, kot smo že poročali, zaradi številnih nepravilnosti in vrtoglavih podražitev dvignil na noge dobršen del občanov, ki so dneve in dneve stali v dolgih vrstah in občinsko upravo opozarjali na napake in dejstvo, da v kriznih časih nekajkrat povečanih obremenitev ne bodo zmogli, obrt in podjetništvo pa bosta dodatno hirala.

Če zanemarimo očitane nepravilnosti, naj bi novi odlok med drugim tudi močno prizadel staro mestno jedro, zlasti za promet zaprto glavno ulico Šutna. Ta namreč že nekaj časa izumira, saj so se trgovine in storitvene dejavnosti preselile v centre na obrobje mesta. V prizadevanjih za njeno oživitev je prejšnja občinska oblast staro mestno jedro oprostila plačevanja stavbnega nadomestila, nova pa jih je zdaj udarila z najvišjim. Tako bo Aleksander Marinič iz Nakupa, ene redkih trgovin z živili, za nadomestilo za 110 kvadratnih metrov veliko trgovino in neizdelano podstrešje poslej plačeval 420 evrov na leto. "Mi bomo to vsoto že še nekako pokrili z dejavnostjo. Kaj bodo pa naredili upokojenci z nekaj sto evri, ki živijo v neprimernih starih stanovanjih in ne morejo dobiti najemnikov za svoje lokale v pritličju, katerih namembnosti ne morejo kar tako spremeniti?" sprašuje Marinič in dodaja, da je na Šutni praznih že tri četrtine lokalov in hiš.

"Če se bo življenje vrnilo na Šutno, bomo od tega vsi nekaj imeli," je v prošnji, da središču vrnejo olajšavo, med drugim poudaril tudi predsednik sveta Krajevne skupnosti Kamnik -Center Emil Grzinčič. Predsednik Obrtno-podjetniške zbornice Kamnik Marko Vrhovnik pa je opozoril, da samo s položnicami Šutne ne bodo oživili. V spornem odloku obrtniki in podjetniki pogrešajo spodbude, je dodal in opozoril, da z njim občina poskuša pobrati, kar se še da pobrati. "Komunalna opremljenost ni več prednost, prej slabost, saj z njo narašča število točk in obdavčitev. Obrtniki so zaradi zelenic in otroških igrišč dodatno obdavčeni, za isto dejavnost pa bodo po novem v razdalji nekaj kilometrov plačevali za več kot 50 odstotkov različne zneske nadomestil.

"Za svoj kevder za krompir bom na Šmarci plačeval za nadomestilo več kot 900 odstotkov več kot krajan za stanovanje v Palovčah in 58 odstotkov več kot znani podjetnik za svoje bungalove v Volčjem Potoku," se je pridušal Jože Bele iz Šmarce, ki, kot pravi, občinarjem ne more dopovedati niti, da klet ni etaža, za nepozidano stavbno zemljišče pa naj bi mu po novem odloku lahko zaračunali še 800 evrov.

Nad novo odmero je zelo razočarana tudi Slavka Nograšek iz vasi Žale. "Doslej smo za dobrih sto kvadratnih metrov veliko hišo plačevali 35 evrov, zdaj naj bi plačevali 660 evrov. Že leta imamo družinsko obrt, jaz, sin in zet celodnevno, hči popoldansko. Za kanalizacijo, elektrifikacijo in asfalt na preozki cesti smo prispevali krajani, javne razsvetljave nimamo, izogibališč na cesti tudi ne, tako se z avtomobili srečujemo na dvoriščih hiš..." našteva Nograškova in pristavlja, da v družinskem podjetju ne potrebuje pisarn, saj delajo po 12 ur na dan na terenu. "Ne nasprotujemo plačilu nadomestila, tako nepravične dodatne obremenitve pa bolijo," sklepa Nograškova, ki se bo čez poldrugo leto upokojila in prejemala znatno manjšo pokojnino, kot bo znašalo letno nadomestilo.