Bosta pa sindikata policistov v naslednjih dneh v državni zbor vložila pobudo za začetek postopka razpisa naknadnega zakonodajnega referenduma o noveli zakona o dodatnih interventnih ukrepih za leto 2012, ki med drugim predvideva zamik izplačila regresa v javnem sektorju za en mesec, in sicer z maja na junij. Kdaj nameravata sindikata vložiti podpise v državni zbor, nam predsednik Policijskega sindikata Slovenije Radivoj Uroševič včeraj ni znal natančno povedati, saj želijo najprej pregledati vseh 2500 podpisov, kolikor jih je potrebno za vložitev pobude, najkasneje pa naj bi to storili v začetku prihodnjega tedna.

Janez Janša: Stavka ne bo plačana

Po besedah predsednika vlade Janeza Janše, ki se je včeraj z ministrsko ekipo mudil na delovnem obisku v ptujsko-ormoški regiji, so včeraj stavkali tisti, ki jih kriza ni prizadela. "Za to stavko ni bilo nobenih razlogov, zato tudi ne bo plačana. Sindikati imajo svoja sredstva," je poudaril premier. Ali bo stavka plačana, pa bo po besedah sindikalistov odločilo sodišče. Če bodo stavkajočim od plače odbili plačilo za dan stavke, pa bodo vložili tožbe. Vodje sindikatov so včeraj med drugim tudi poudarili, da so se uslužbenci, ki so se odločili za stavko, v preteklih dneh soočali z različnimi pritiski. Pri tem so omenili ormoškega župana Alojza Soka in mariborsko mestno občino.

Stališča med vlado in sindikati se sicer tudi na včerajšnjih pogajanjih niso zbližala, še več, predstavniki sindikatov so srečanje protestno zapustili. Pred tem je to zaradi drugih obveznosti storil tudi minister za delo, družino in socialne zadeve Andrej Vizjak.

Konrad Kuštrin: Radi bi nas izločili

Predsednik sindikata zdravnikov in zobozdravnikov Fides Konrad Kuštrin je včeraj opozoril, da jim stavkajoči sindikati odrekajo možnost pogajanj. Nekateri so ob podpori vodje stavkovnega odbora Branimirja Štruklja namreč vztrajali, da se lahko o interventnih ukrepih pogajajo samo tisti, ki so napovedali stavko: "Radi bi nas izločili. Nekateri ne razumejo, kako deluje demokracija. Če se bo tako nadaljevalo, resno razmišljamo o tem, da bomo izstop zdravnikov iz javnega sektorja ne le predlagali, ampak naredili vse, da bo do tega tudi zares prišlo". Tudi v Fidesu se na primer ne strinjajo s krčenjem dopusta prek interventnih ukrepov, saj bo to povzročilo veliko škodo zdravnikom, ki imajo na račun posebnih obremenitev, na primer zaradi dela s pacienti z duševnimi motnjami, več dopusta. O tem bi se bilo treba pogajati v okviru kolektivne pogodbe, je poudaril, lotiti pa se je treba tudi odprave nesorazmerij. Članom Fidesa, ki so jo v novem plačnem sistemu odnesli slabo in so zaradi nasprotovanja znižanju plač včeraj stavkali, te pravice ne odreka. Preslabo so na primer plačani družinski zdravniki, se strinja Kuštrin, zaradi česar se mladi za to delo ne odločajo.