"Pričakovali smo, da bo glede na okoliščine v zvezi s spričevalom odstopil z mesta poslanca DZ in tako razbremenil stranko DeSUS. Na ponedeljkovem sestanku pa mi je dejal, da če bo sklep takšen, odhaja med nepovezane poslance. Obžalujem njegovo ravnanje," je po seji izvršnega odbora pojasnil predsednik stranke Karl Erjavec.

Vse kaže, da so Simčiča iz stranke izključili mimo veljavnega statuta. Po Erjavčevih zagotovilih je stranka občinski organizaciji naložila, naj Simčiča prepričajo v njegov odstop z mesta poslanca, oziroma naj ga, če pri tem ne bodo uspešni, izključijo. Tega niso naredili, zato je po njegovih besedah izvršni odbor po statutu pristojen, da lahko sprejme takšen sklep. Zaradi našega poizvedovanja, ali je minilo 30 dni, kolikor ima občinska organizacija po veljavnem statutu stranke časa, preden primer preda izvršnemu odboru, je Erjavcu pri odgovoru priskočil na pomoč generalni sekretar stranke Ljubomir Jasnič: "Novi statut določa, da lahko izvršni odbor stranke, če občinska organizacija tega ne naredi, člana izključi sam."

Stranka meni, da zaradi poslanca manj ne izgublja moči, niti nima oslabljene pozicije v vladi. Pričakujejo pa "posledice" pri nadaljnjem delu in kadrovskih razrezih.

Upokojence bodo bolj kot izid afere Simčič potolažile Erjavčeve napovedi, da je vlada na njegov predlog popustila in umaknila napovedano zamrznitev pokojnin za prihodnji dve leti. DeSUS bo v DZ vložila tudi amandma na zakon o uravnoteženju javnih financ. Tako naj bi upokojenci z do 622 evrov pokojnine prejeli enak regres kot lani, za tiste z višjimi pokojninami pa predlagajo regres, kot bo veljal za javni sektor.