"Oborožene sile bodo povzročile obžalovanje in sramoto v primeru kakršnekoli agresije proti iranskemu ozemlju in interesom," je dejal Ahmadinedžad in dodal, da je Iran pripravljen ščititi svoj obstoj in suverenost, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Iranski predsednik je obenem dodal, da si želi sodelovanja z arabskimi sosedami pri vzdrževanju varnosti in stabilnosti na področju Perzijskega zaliva.

Ahmadinedžad ni razkril, ali se izjava nanaša na nove napetosti z arabskimi državami na Arabskem polotoku, ki so izbruhnile zaradi njegovega obiska na otoku Abu Musa v Perzijskem zalivu. Tega si namreč lastita tako Iran kot Združeni arabski emirati, slednji pa so Ahmadinedžadov obisk označili kot "kršitev suverenosti Združenih arabskih emiratov" in iz Teherana odpoklicali svojega veleposlanika.

Do Ahmadinedžadove izjave je prišlo le nekaj ur pred srečanjem zunanjih ministrov šestih držav članic Sveta za zalivsko sodelovanje v Dohi. Razpravljali naj bi prav o sporu glede lastništva strateško pomembnega otoka med Teheranom in Abu Dabijem.

Ahmadinedžad je sicer tovrstne grožnje ponavadi usmerjal proti Zahodu, še posebej ZDA in Izraelu, ki doslej še nista izključila možnosti uporabe vojaške sile proti iranski jedrski infrastrukturi. O iranskem jedrskem programu je sicer beseda tekla minuli konec tedna v Carigradu. Pogovore, na katerih je šesterica svetovnih sil z Iranom dosegla dogovor o nadaljevanju pogajanj 23. maja v Bagdadu, sta obe strani označili za pozitivne.

Bolj kritičen je bil izraelski obrambni minister Ehud Barak, ki je za izraelski radio danes povedal, da bi morali pogovori med šesterico in Iranom voditi do dokončnih rezultatov, na njih pa ne bi smeli izgubljati časa. Po njegovem mnenju bi morali pogovori "pokazati, če je Iran pripravljen na končanje jedrskega programa ali ne", to pa po njegovih navedbah ne zahteva "mesecev", "odmori pa temu namenu ne služijo".