Za nujne primere bodo poskrbeli

V zdravstvu bo stavkala večina od 30.000 medicinskih sester, večina od 5000 zdravnikov pa ne. Stavko so napovedali vsi trije sindikati, v katere so vključene medicinske sestre. Stavkala naj bi tudi večina ostalih zaposlenih v zdravstvu, pa tudi okoli 150 zdravnikov, ki so člani Pergama. V sindikatu Fides, v katerega je vključena večina zdravnikov, se stavki niso pridružili. Po neuradnih informacijah naj bi sicer stavkali tudi posamezni člani Fidesa. Stavkajoči bodo poskrbeli za vse nujne primere, nosečnice in porodnice, mlajše od 18 let in starejše od 65 let, pa tudi za področje nalezljivih bolezni, kot jim nalaga zakonodaja. Pacientom, ki so jutri naročeni na rutinske preglede, sindikalisti svetujejo, naj se pozanimajo, da ne bodo prihajali po nepotrebnem.

Na fakultetah različni odzivi

Na dan stavke bodo vrtci, kjer bodo sicer pod določenimi pogoji zagotovili minimum delovnega procesa, in šole zaprti. Na fakulteti za družbene vede v Ljubljani so stavko izglasovali. Kot nam je pojasnila predstavnica za odnose z javnostmi Ajda Zvonar, stavkajoči ne bodo izvajali nobenih s fakulteto povezanih storitev. Stavke na primer niso izglasovali na ljubljanski ekonomski fakulteti. Od skupno 260 zaposlenih na fakulteti je glasovalo 123 zaposlenih, od tega 106 za in 17 proti.

Dan podoben soboti ali prazniku

Kot pravi predsednik upravnega odbora Skupnosti socialnih zavodov Slovenije Boris Koprivnikar, se bodo stavki pridružili predvsem zaposleni v javnih domovih za starejše, ne pa tudi v zasebnih s koncesijo. Pojasnil je, da uslužbenci zasebnih domov s koncesijo ne spadajo med javne uslužbence, čeprav zanje prav tako velja kolektivna pogodba za socialno in zdravstveno dejavnost. Predsednica Sindikata zdravstva in socialnega skrbstva Darinka Auguštinar pojasnjuje, da bo dan stavke v domovih za starejše, kjer bodo stavkali, podoben soboti, nedelji ali prazniku. Prehrana in oskrba stanovalcev bosta zagotovljena, morda na ta dan stanovalcev ne bodo kopali, bo pa dan minil bolj sproščeno in družabno, je prepričana.

Sodišča ne bodo zaprta

Jutri bo nekoliko upočasnjeno oziroma okrnjeno tudi delo na sodiščih, tožilstvih in v zaporih, saj bodo stavkali vsi delavci v pravosodju - od snažilke do strokovnega osebja (teh je okoli 6000). Stavki se ne bodo pridružili le pravosodni funkcionarji, torej sodniki, tožilci in pravobranilci. Sodišča zaradi stavke ne bodo zaprta, prav tako ne bo preklicana nobena glavna obravnava. Sodno osebje bo moralo tako v razpisanih narokih in glavnih obravnavah normalno opravljati svoje delo. V vložiščih sodišč bo delo potekalo počasneje, saj uradnih ur ne bo, za nujne postopke bodo zagotovili le dežurstvo. Predsednik sindikata delavcev v pravosodju Tomaž Virnik zato ljudi, ki bi denimo jutri želeli opraviti kakšno storitev pri zemljiški knjigi, poziva, naj ta opravek, če se le da, prestavijo na kakšen drug dan, saj bi v nasprotnem primeru pred okenci lahko nastajale dolge vrste. Stavkovne omejitve veljajo tudi za paznike v zaporih. Stavkali bodo tako, da določenih nalog ne bodo opravljali, zapornikom denimo ne bodo omogočili določenih ugodnosti, kot je sprehod po dvorišču zapora.

Klali bodo lahko le perutnino

Stavkajočim javnim uslužbencem se bodo jutri pridružili tudi veterinarski inšpektorji, ki ob zadnji stavki leta 2010 niso smeli stavkati oziroma jim je Pahorjeva vlada s posebnim sklepom stavko močno omejila. Dovolila jim je stavkati le pri izvajanju administrativnih nalog, vse drugo delo so morali opravljati - tudi nadzor v klavnicah, kjer morajo biti veterinarji navzoči ves čas klanja. Ker so veterinarji takrat ocenili, da je vlada sprejela protizakonit in protiustaven sklep, s katerim jim je omejila stavko, so ga vložili v ustavno presojo, ustavno sodišče pa o tem še vedno ni odločilo. Predsednik Sindikata veterinarjev Slovenije Milan Štimec napoveduje, da bodo veterinarji, zaposleni na veterinarski upravi, kljub stavki izvajali nadzor pri klanju perutnine, medtem ga pri prašičih in govedu ne bodo, kar pomeni, da klanja teh živali jutri ne bo. Štimec meni, da en dan stavke klavnicam ne bo povzročil veliko težav, saj si lahko delo organizirajo tako, da več živali zakoljejo dan pred stavko ali dan po njej, poleg tega večina klavnic en dan v tednu sploh ne kolje.

Zastoji na mejnih prehodih?

Ker bodo policijski in carinski postopki v času stavke temeljitejši, bi lahko prišlo do zastojev na mejnih prehodih. Predsednik Policijskega sindikata Slovenije poudarja, da bo število izrečenih denarnih kazni jutri manjše.

Na nekaterih upravnih enotah še ne vedo, ali bo stavka sploh potekala. Takšen je primer Upravne enote Maribor, njen načelnik Željko Vogrin pa pravi, da bodo v primeru stavke delo organizirali na tak način, da bodo občani lahko prišli do storitev, ki so nujno potrebne za življenje, varnost in premoženje ljudi. To pomeni, da bo na primer mogoče naznaniti pogrešitev uradnega dokumenta, v nujnem primeru dobiti potni list ali osebno izkaznico, določali bodo enotne matične številke tujim državljanom, vpisovali rojstva in smrti v matični register... Drago Ščernjavič je opozoril, da so doslej odredbo o nujnem minimalnem obsegu del med stavko od državnih upravnih organov svojim zaposlenim posredovali le v geodetski upravi, zavodu za gozdove in na ministrstvu za zdravje.